PatronPest

Szczury w domu — skąd się biorą i jak je zwalczać?

Dzikie gryzonie nijak mają się do myszek i szczurów, które możemy kupić w hodowli i z powodzeniem trzymać w specjalnych klatkach. Przychodzą do domów z dworu, przenosząc ze sobą groźne choroby oraz niepohamowany apetyt. Mogą również niszczyć sprzęty i wyposażenie mieszkania, dlatego warto wiedzieć, jak odstraszyć szczury z domu, a jeśli problem już wystąpi, to jak się ich pozbyć.

Jak rozpoznać, że w domu pojawiły się szczury?

Gryzonie te zakładają w pobliżu domów swoje gniazda. Są to ziemne nory. Szczury szczególnie często upatrują sobie miejsce w pobliżu źródeł wody, ponieważ potrafią doskonale pływać. Jeśli znaleźliśmy już gniazdo na przydomowym ogródku to jak rozpoznać szczura w domu?

Pierwszym sygnałem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, są odchody. Szczury pozostawiają po sobie także mocz – charakterystyczne mokre ślady zmieszane z brudem i tłuszczem. Niestety, gryzonie mogą defekować nie tylko na podłodze, ale i na pozostawioną na wierzchu żywność. Inną oznaką będą ślady ząbków na przedmiotach i jedzeniu oraz chrobotanie.

Co sprzyja pojawianiu się szczurów w domu, czyli skąd się biorą?

Szczury pojawiają się w domach i mieszkaniach przeważnie w okresie zimowym. Wabi je tam ciepło i dostęp do pożywienia. Przez większość roku są one w stanie poradzić sobie bez konieczności osiedlania się wśród ludzi. Są wszystkożerne, dlatego z łatwością znajdują pożywienie na śmietnikach, czy w kanalizacji. Jednak niskie temperatury i zalegający śnieg zmusza je do poszukiwania żywności w innych miejscach.

Ponadto myszy i szczury z większym prawdopodobieństwem osiedlą się w miejscu, w którym panuje bałagan i nieporządek. Brak regularnego sprzątania i wynoszenia śmieci oraz pozostawianie bez przykrycia resztek posiłków to wręcz proszenie się o nieproszonego gościa-gryzonia.

Szczury w domu

Jakie szkody może wyrządzić szczur w domu?

Pojawienie się tych gryzoni może nas sporo kosztować. Często pozostawiają za sobą ślady w postaci przegryzionych instalacji elektrycznych, materiałów izolacyjnych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych, fragmentów elewacji, mebli oraz wyposażenia domu. 

Ich uwadze nie umkną także drewniane konstrukcje budynków, co może prowadzić nawet do zawaleń. Zatem, jeśli nie chcemy narazić się na wysokie koszta naprawy szkód, należy wiedzieć, jak zlikwidować szczury w domu.

Czy szczury w domu stanowią niebezpieczeństwo dla ludzi i czworonogów?

Tak, bez wątpienia. Zwierzęta te są nosicielami licznych groźnych chorób, takich jak histoplazmoza, gorączka szczurza, choroba Weila, gorączka krwotoczna czy tyfus plamisty. Niektóre z nich mogą prowadzić do trwałych szkód na zdrowiu, a inne wręcz skończyć się śmiercią. Do zarażenia może dojść najczęściej poprzez kontakt z zainfekowanym jedzeniem, odchodami oraz moczem szczurów. Poza tym zakażenie może nastąpić również poprzez ugryzienie.

Jeżeli chcemy do zwalczania szczurów w domu wykorzystać koty, nie jest to najlepszy sposób. Mogą one zaatakować naszego czworonoga, wyrządzić mu krzywdę oraz zarazić niebezpieczną chorobą. Co więcej, szczur, który odczuwa strach i zagrożenie może ugryźć także człowieka – często ich ofiarami padają dzieci. Dlatego też warto znać najskuteczniejsze sposoby na szczury w domu.

Jak pozbyć się szczurów z domu? Deratyzacja i inne skuteczne metody

Zauważyłeś szczura w domu? Zobacz, jak się go pozbyć. Do wyboru masz wiele metod, zarówno takich, które trwale eliminują te osobniki, jak i różnego rodzaju pułapki. Ponadto można wyróżnić także środki chemiczne, lepy i odstraszacze elektroniczne. Na gryzonie w piwnicach i na strychach wykorzystuje się najczęściej trutki w postaci granulek, kostek, pasty czy proszku. Ze względu na to, że taki środek może być z łatwością połknięty, nie zaleca się rozstawiania go tam, gdzie mogą mieć kontakt ze zwierzętami domowymi lub dziećmi. 

Natomiast na zewnątrz budynków wykorzystuje się specjalne karmniki deratyzacyjne, które uniemożliwiają wydostanie się trutki na zewnątrz i spożycie jej przez psy, koty i inne zwierzaki. Jeśli nie interesują nas rozwiązania eksterminacyjne i zastanawiamy się, jak złapać szczura w domu, możemy wykorzystać w tym celu chwytacze żywołowne, np. klatki z opadającymi drzwiczkami. Dzięki temu zwabiony zapachem smakowitego jedzenia gryzoń zostanie zamknięty w pułapce bez uszczerbku na jego zdrowiu i życiu. Wówczas musimy jedynie wywieźć go z daleka od domu i wypuścić. Jednak co zrobić, gdy szczury w domu lub innym budynku stały się już tak dużym problemem, że walka z nimi na własną rękę nie przynosi zamierzonych rezultatów? Rozwiązaniem będzie profesjonalna deratyzacja świadczona przez naszą firmę. 

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, gdzie najchętniej przebywają gryzonie i jakie metody zastosować, aby pozbyć się ich raz na zawsze. Ponadto pomożemy Ci zlokalizować ewentualne miejsca, przez które szczury przedostały się do budynku i je zabezpieczyć. Nasze usługi to nie tylko gwarancja fachowo wykonanego zabiegu, ale także bezpieczeństwa dla Ciebie i Twoich bliskich.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również