PatronPest

Jak pozbyć się karaluchów? Niezawodne sposoby

Jeżeli w swoim mieszkaniu pojawiły się karaluchy domowe, nie zwlekaj z podjęciem działań. Te szkodniki są nosicielami wielu niebezpiecznych chorób, wirusów i bakterii. Chcąc chronić siebie i swoich bliskich warto być świadomym tego, jak pozbyć się karaluchów z domu. Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Skąd w domu biorą się karaluchy?

Zanim przejdziemy do głównego tematu, czyli jak zlikwidować karaluchy w mieszkaniu, warto dowiedzieć się co nieco o swoich przeciwnikach. Karaluchami nazywamy karaczany wschodnie, brunatnobrązowe owady, osiągające nawet 3 cm długości. Do karaczanów bardzo podobne są prusaki, które są nieco mniejsze i mają jaśniejsze, bursztynowe ubarwienie. 

Zarówno karaluchom, jak i prusakom nie można odmówić wytrzymałości – mogą przyjąć duże wyższe dawki promieniowania niż człowiek. Poza tym niestraszny im brak pożywienia, ani nawet pozbawienie głowy. Dlatego też walka z nimi może być bardzo trudna. Do domów szkodniki mogą dostać się przez wszelkie szpary, szczeliny czy dziury w elewacji i murze. Mogą również wykorzystać rury i systemy wentylacyjne. W blokach i budynkach wielorodzinnych najłatwiejszą drogą będzie zsyp na śmieci, ponieważ odpadki są dla nich łakomym kąskiem. Skutecznym wabikiem na te pasożyty jest też wszechobecny brud i nieporządek.

Czy da się zapobiec pojawieniu się karaluchów w mieszkaniu?

Przezorny zawsze zabezpieczony dlatego, zanim konieczne będzie szukanie sposobów na to, jak zlikwidować karaluchy w mieszkaniu, warto dowiedzieć co zrobić, aby zapobiec pojawieniu się insektów w domu. Przede wszystkim należy dbać o regularne sprzątanie miejsca zamieszkania. Najskuteczniejszy sposób na karaluchy w kuchni to po prostu należyte porządkowanie tej przestrzeni, czyli odkurzanie i mycie podłóg oraz wynoszenie śmieci.  Aby nie kusić losu, ważne jest zabezpieczanie wszelkiej żywności i zamykanie jej w szczelnych szklanych lub plastikowych pojemnikach. Bez wątpienia – pozostawione na wierzchu resztki posiłków to prosty sposób na zaproszenie tych owadów do swojego mieszkania.

Co jest dobre na karaluchy, a konkretnie ich przedostawanie się do domów? Rozwiązaniem jest systematyczne kontrolowanie stanu elewacji oraz murów budynku – np. zaklejanie dziur i szpar w tynku czy wypełnianie uszczelnieniem pustych przestrzeni.  Warto sprawdzać też miejsca podatne na niszczenie, czyli takie, gdzie zachodziła jakakolwiek ingerencja w strukturę materiału, z którego zbudowany jest dom i może dochodzić do erozji budulca. Są to m.in.: wnęki okienne i drzwiowe, żaluzje zewnętrze czy uchwyty trzymające rynny. Istotne jest również utrzymywanie porządku w miejscu składowania odpadów i czyszczenie kubłów na śmieci. Warto również zamontować gęste siatki w kratkach wentylacyjnych.

Jak pozbyć się karaluchów domowymi sposobami?

Jeśli zauważyliśmy już w naszym domu lub mieszkaniu pełzające szkodniki, należy reagować jak najszybciej, ponieważ karaczany rozmnażają się w ekspresowym tempie. Zanim insekty zniosą jaja i wylęgną się z nich larwy, można spróbować walki na własną rękę. Zatem jak wytępić karaluchy domowym sposobem?

Karaluchy

Jedną z metod jest zastosowanie kwasu borowego, dostępnego w aptekach. Praktyka pokazuje jednak, że skuteczność takich rozwiązań jest wątpliwa. Zwykle domowymi metodami nie udaje się wytępić całej populacji, co skutkuje tym, że karaczany nadal będą stanowić dla domowników realne zagrożenie. O wiele lepiej zdać się na fachowe, sprawdzone metody, jakie oferuje nasza firma.

Najpopularniejsze metody zwalczania karaluchów

Metoda żelowa jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych, ponieważ nie wymaga opuszczania lokalu na czas eksterminacji. Ich stosowanie jest podobne to sposobów domowych – żel z trutką umieszcza się w miejscach, gdzie widziane były owady. 

Wkrótce powinniśmy znaleźć tam martwe karaczany. Warto również wspomnieć, że niektóre rodzaje żelów działają nawet kilka miesięcy, więc jeśli insekty zdążyły znieść jaja, to najprawdopodobniej zastosowany środek wyeliminuje również kolejne osobniki.

W naszej firmie świadczymy takie usługi. Doskonale wiemy, gdzie najczęściej bytują szkodniki, a także – ze względu na nasze wieloletnie doświadczenie – wiemy również, jakie stężenie trutki dobrać, by szybko pozbyć się całej populacji. Świadczymy też usługę zwalczania szkodników za pomocą środków zamgławiających, jednak takie działanie wymusza odpowiednie przygotowanie domu lub mieszkania. Przede wszystkim konieczne jest usunięcie z otwartej przestrzeni wszelkiej żywności oraz przedmiotów higieny osobistej, takich jak szczoteczki do zębów. 

Najlepiej zamknąć je w plastikowych pojemnikach, w których nie będą narażone na kontakt z toksycznymi substancjami. Warto również usunąć z lokalu elektronikę. Osoba, dokonująca zabiegu również powinna właściwie osłonić drogi oddechowe specjalną maseczką. Dopiero w takich warunkach można rozpocząć rozprowadzanie zamgławiacza.  Najczęściej występują one w formie wygodnego dozownika w sprayu. Zawarte w nich substancje mogą być szkodliwe również dla ludzi i zwierząt, dlatego, należy stosować się do ścisłych wytycznych zamieszczonych na opakowaniach.

Dezynsekcja jako sposób na skuteczne pozbycie się karaluchów

Jeżeli samodzielne sposoby zawiodły, a my wciąż zastanawiamy się jak pozbyć się karaluchów w mieszkaniu, odpowiedzią są specjalistyczne usługi dezynsekcyjne świadczone przez naszą firmę. Zajmiemy się nie tylko samą eksterminacją, ale opracujemy też kompleksowy plan działania, obejmujący identyfikację miejsc, przez które insekty dostały się do domu, a następnie zapobieganie pojawieniu się podobnego problemu w przyszłości. Nasi doświadczeni pracownicy wybiorą odpowiednią metodę zabiegu, tak aby skutecznie i bezpiecznie wyeliminować karaczany. Ponadto mają oni do dyspozycji tak wiele sposobów na insekty, że mogą z pełną indywidualnością podejść do każdego zlecenia. 

Należy jednak zliczyć się z tym, że czasami konieczne będzie skorzystanie z kilku metod, np. wymrażania i rozłożenia żelu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że żaden karaluch nie pojawi się już w naszym mieszkaniu czy w miejscu pracy.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również