Karaluch, czyli karaczan wschodni to insekt, chętnie zamieszkujący domy, mieszkania, szpitale, punkty gastronomiczne i inne budynki, w których może znaleźć pożywienie. Jak wygląda karaluch? To podłużny, brązowoczarny robak z długimi czułkami i trzema parami odnóży. Jest niezwykle zwinny i żwawy, dlatego trudno go złapać, a więc i trudno się go pozbyć. Należy jednak zapytać, jak i dlaczego w domach pojawiają się karaluchy? Odpowiadamy jako eksperci od dezynsekcji w Piotrkowie Trybunalskim, Kielcach czy Radomiu.
Przyczyny występowania karaluchów w domu i mieszkaniu
Karaluch w domu nigdy nie jest miłym odkryciem. Nic dziwnego! Te brązowoczarne szkodniki nie kojarzą nam się z niczym przyjemnym. Wręcz przeciwnie – z brudem i chorobami.
Wspomniany powyżej brud to pierwsza odpowiedź na pytanie, skąd się biorą karaluchy w mieszkaniu. Niezabezpieczone jedzenie i jego resztki pozostawione na przykład na blacie działają na nie jak magnes. Chętnie zadomawiają się w ciepłych i wilgotnych miejscach, stąd tak często występują w kuchni i łazience.
Karaluchy w nowym domu nie powinny nas dziwić – mogą dotrzeć do nas zarówno od sąsiadów, np. poruszając się po wentylacji, jak i z dworu. Karaczany pozostawiają po sobie feromonowy ślad, który sprowadza za nimi kolejne osobniki. Właśnie dlatego tak szybko w domu pojawia się cała kolonia.
Gdzie karaluchy lubią się ukrywać?
Skoro wiemy już, skąd się biorą karaluchy w domu, należy dowiedzieć się, gdzie się chowają. Dom czy mieszkanie jest pełne kątów, szpar i zakamarków, w których mogą znaleźć schronienie. Te wszystkożerne insekty schowają się za listwami podłogowymi, pod meblami czy w podwieszanych sufitach.
Zadomowią się wszędzie tam, gdzie nie dosięgnie ich światło słoneczne. Niezbyt za nim przepadają, dlatego wychodzą z kryjówki głównie nocą.
Tych lokatorów możesz spotkać także w innych pokojach, np. w szparach pod parapetami, za meblami, pomiędzy materacem a ramą łóżka. Pasożyty te są na tyle małe i płaskie, aby wciskać się w najmniejsze przestrzenie.
W budownictwie wielorodzinnym mogą szukać pożywienia wśród śmieci. Dlatego też lokują się w okolicach śmietników i zsypów. Z takich miejsc najłatwiej niezauważenie przynieść te robaki do mieszkania.
Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy? Można rozejrzeć się za ich odchodami. Wyglądają jak ziarenka kawy „rozsypane” w prostej linii. Można również zastawić pułapkę w postaci szklanki piwa lub cukru – jest to żywność uchodząca za ich rarytas. W ten sposób zwabimy owady do naczynia i przekonamy się, czy nasze podejrzenia są prawdziwe.
Jak uniknąć problemu z karaluchami?
Lepiej zapobiegać niż leczyć. To samo dotyczy się problemów z karaczanami. Wiedząc, jak karaluchy dostają się do domu, jesteśmy w stanie skutecznie uniknąć nieproszonych gości. Przede wszystkim należy dbać o porządek.
Regularne odkurzanie i mycie podłóg, także za i pod meblami pozwoli pozbyć się zalegających tam pozostałości jedzenia, którym mogłyby karmić się insekty. Można do tego wykorzystać specjalne środki czystości. Istotne jest także wynoszenie śmieci oraz dbałość o czystość koszy i miejsc, w których stoją.
Należy również zabezpieczać resztki posiłków oraz warzywa i owoce, które przechowujemy poza lodówką. Powinny być zamykane w szczelnych plastikowych lub szklanych opakowaniach, które nie zostaną przez nie przegryzione. Sprawdzą się produkty foliowe, czy takie, które są wykonane z tektury.
Aby robaki nie przedostały się do mieszkania na butach, warto zakupić wycieraczkę i porządnie czyścić podeszwy przed wejściem do środka. Takie „narzędzie” do przeciwdziałania przedostawania się insektów do domów należy też odpowiednio często czyścić.
Dezynsekcja – usuwanie karaluchów za pomocą specjalnych środków
Jeśli problem pojawi się już w naszym domu, trzeba podjąć natychmiastowe działania. Zwlekanie może okazać się opłakane w skutkach, ponieważ karaczany przenoszą różne groźne dla ludzi choroby, takie jak gruźlica. Mogą być również nosicielami rotawirusów i wirusów grypy.
Dlatego walkę z insektami warto powierzyć profesjonalistom, którzy nie tylko pozbędą się dojrzałych osobników, ale usuną też larwy i jaja karalucha. Oferujemy usługi dezynsekcji w Kielcach, Piotrkowie Trybunalskim czy w Radomiu. Nasi specjaliści od deratyzacji i dezynsekcji dysponują szeregiem różnorodnych metod, wśród których wyróżnić można natryskową i żelową. Pierwsza polega na opryskiwaniu powierzchni substancją, która zabija szkodniki po zetknięciu z nią lub spożyciu jej.
Natomiast w przypadku żelowej, w miejscach występowania, przemieszczania się i bytowania owadów nanoszony jest specjalny trujący żel. Ma on udawać pożywienie i zachęcać karaczany do skonsumowania go, co kończy ich żywot. Co więcej, działa on do 12 miesięcy, więc zapewnia dłuższą ochronę. Jest to również metoda bezpieczna dla domowników, ponieważ nie wymaga opuszczania mieszkania, ani nawet jego wietrzenia.
Lubiące ciepło karaluchy, tak jak kąsające pluskwy mogą uprzykrzyć nam życie, a nawet doprowadzić do poważnych chorób takich jak cholera, bur brzuszny czy astma. Dlatego też problemów ze szkodnikami nie można bagatelizować, tylko podejmować szybkie i zdecydowane działania. Postaw na usługi naszej firmy – dezynsekcja w Radomiu, Kielcach, Piotrkowie i okolicznych miejscowościach to nasza specjalność