Krety i nornice to niewielkie gryzonie, które mogą powodować ogromne straty w ogrodach, sadach czy na polach uprawnych. Ich bytowanie wpływa też negatywnie na estetykę terenów przydomowych. Z tego względu warto podjąć działania mające na celu ich wyeliminowanie. Istnieje wiele skutecznych sposobów na zwalczanie kretów i nornic, które pozwolą na długi czas uporać się z problemem.
Obecność kreta w ogródku czy na polu uprawnym można rozpoznać po charakterystycznych, usypywanych przez niego kopcach. W teorii gryzoń ten nie żywi się roślinami i nie podgryza ich korzeni. Zjada dżdżownice, co z kolei przyczynia się do pogorszenia stanu gleby. Natomiast przekopując tunele, często sprawia, że części podziemne roślin ulegają trwałemu uszkodzeniu. Podobne skutki ma obecność ryjówek w ogrodzie.
Z kolei nornice są zwierzętami roślinożernymi. Odżywiają się głównie korzeniami i bulwami roślin, co prowadzi do ich zniszczenia. Zdarza się, że nadgryzają części naziemne, przyczyniając się w ten sposób do strat w ogrodach i na polach uprawnych. Zwierzęta te roznoszą też hantawirusy. Oznacza to, że spożycie roślin i owoców nadgryzionych przez nornice może stanowić zagrożenie dla zdrowia. To właśnie dlatego ich zwalczanie powinno być kwestią priorytetową.
Obecność kretów, nornic i ryjówek w ogrodzie, na działce czy na polach uprawnych nie wróży nic dobrego. Warto jak najszybciej podjąć działania prowadzące do ich eliminacji. Można próbować umieszczać pod ziemią specjalne „siatki” – plastikowe lub metalowe – o niewielkich oczkach. Pełnią one funkcję blokady i w teorii nie pozwalają szkodnikom dostać się do ogrodu.
Przy zwalczaniu kretów jesienią można również wykorzystać zapachy, które odstraszają gryzonie. Zwykle do wydrążonych przez zwierzęta tuneli aplikuje się karbid, który pod wpływem wilgoci zawartej w glebie uwalnia acetylen, który działa na nie drażniąco. Pomocny może okazać się nawet kawałek materiału nasączony fenolem, ropą naftową czy terpentyną.
Do zwalczania nornic można wykorzystać zioła – w tym bazylię i oregano, a także miętę oraz czosnek. Zwierzęta nie lubią też aromatu kwiatów, takich jak nostrzyk czy aksamitka. Te działania mogą przynieść pewne efekty zwłaszcza wtedy, gdy populacja szkodników jest nieduża.
Sposobem na to, jak pozbyć się ryjówki z ogrodu, mogą być z kolei rozmaite odstraszacze w postaci konstrukcji emitujących drgania i dźwięki. Mogą to być wiatraczki albo puszki i butelki umieszczone na palikach wbitych w ziemię. Skutecznym sposobem na ryjówkę, a także na krety i nornice są też elektroniczne odstraszacze działające na baterie albo ogniwa fotowoltaiczne.
Nasza wieloletnia praktyka pokazuje, że domowe sposoby na zwalczanie nornic na działce czy w ogrodzie zwykle nie działają lub nie rozwiązują problemu w stu procentach. To samo dotyczy walki z kretami i ryjówkami. Zwykle do takiej sytuacji dochodzi, kiedy teren ogrodu czy pola uprawnego położony jest w pobliżu obszarów dzikich, z których gryzonie przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia. Łagodne środki na krety i nornice nie działają też, gdy populacja jest duża.
W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest sięgnięcie po pomoc specjalistycznej firmy specjalizującej się w zwalczaniu kretów i nornic. W Patron Pest stosujemy wyłącznie sprawdzone, nowoczesne metody pozwalające wyeliminować problem na długi czas i dodatkowo zapobiegać ponownej inwazji gryzoni.
Nieustannie doskonalimy nasze techniki działania, a potwierdzeniem naszej pracy są nie tylko opinie zadowolonych klientów, ale również liczne certyfikaty zdobywane podczas prestiżowych szkoleń. Działamy kompleksowo i indywidualnie podchodzimy do każdego zlecenia, uwzględniając skuteczność stosowanych metod, a także bezpieczeństwo ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego.
Zostaw nam swoją wiadomość
Copyrights © Patronpest.pl