Jak znaleźć gniazdo mrówek faraonek?

Jeśli zaobserwujemy małe mrówki w bloku, przemykające po korytarzach, w piwnicach lub po balkonach, najprawdopodobniej są to faraonki. Zwalczanie ich może wymagać zarówno zaangażowania zarówno naszego, jak i sąsiadów, a pierwszym krokiem powinno być znalezienie gniazd szkodników. Jak wyglądają mrówki faraonki i gdzie zakładają swoje gniazda? W jaki sposób pozbyć się ich raz na zawsze?

Jak wygląda gniazdo faraonek?

Mrówki to owady zasiedlające wiele różnorodnych środowisk. Spacerując po parku, bez problemu znajdziemy osobniki mieszkające w trawie, szukające schronienia pod kamieniami czy drążące korytarze w szczelinach między kostką brukową. 

W lasach odnajdziemy olbrzymie kopce z ziemi i igieł, stanowiące dom dla imponującej kolonii robotnic. Te pracowite insekty mogą zadomawiać się także w domu lub mieszkaniu. Taki adres jest szczególnie atrakcyjny dla faraonek – niewielkich owadów o brązowo-rudym lub żółto-rudym kolorze. We wnętrzach budynków trudno jednak glebę, piasek czy igły. Zatem jak wygląda gniazdo mrówek faraona, które zagnieździły się w ludzkich mieszkaniach?

W przeciwieństwie do gniazd zakładanych na zewnątrz, w budynkach nie spotkamy się z charakterystycznymi kopczykami. Siedziba mrówek, służąca do składania jaj i przechowywania pożywienia, jest o wiele bardziej ukryta i niedostępna dla człowieka. Często mieści się w trudno dostępnych i rzadko odwiedzanych miejscach, np. pod podłogą. Oznacza to, że lokalizacji gniazda nie da się ot, tak ustalić gołym okiem, a co za tym idzie – nie można jednoznacznie określić, jak wygląda.

Jak zlokalizować gniazdo mrówek faraona w domu?

Na szczęście, wykrycie, gdzie w bloku mrówki faraona założyły gniazdo, nie musi wiązać się z rozbieraniem podłogi, rozkuwaniem ścian czy demontażem mebli. Insekty mogą same zaprowadzić nas do swojego lokum – wystarczy obserwować trasy, po których poruszają się robotnice. 

Mrówki pozostawiają za sobą ślad z feromonów, dzięki czemu mogą poszukiwać jedzenia w miejscach znacznie oddalonych od gniazda. Co więcej, w koloniach faraonek występuje kilka królowych, dzięki czemu owady nie tylko rozmnażają się o wiele szybciej, ale i zakładają liczne, mniejsze gniazda. W domu mrówka faraona jest w stanie ulokować się w kilkunastu gniazdach, z kolei w bloku mieszkalnym może królowe składać jaja nawet w kilkuset lokalizacjach.

Aby odnaleźć poszczególne gniazda faraonek, należy obserwować, gdzie szkodniki zanoszą zdobyte jedzenie. Jeśli insekty znikają za listwą przypodłogową, możemy przypuszczać, że właśnie tam kryje się ich siedziba. 

Pomniejsze gniazdka, najczęściej znajdują się w niedalekiej odległości od źródeł pożywienia, np.:

  • niewielkie dziury i wnęki,
  • rzadko otwierane szuflady i szafki,
  • przestrzenie pod meblami,
  • luki w ścianach, podłodze i suficie.

Natomiast główne gniazdo zwykle mieści się w bardzo trudno dostępnym miejscu. Można wskazać tutaj m.in. szczeliny przy rurach wodno-kanalizacyjnych.

Sposoby na usunięcie gniazda mrówek

Ze zwalczaniem mrówek faraonek nie warto zwlekać i liczyć na to, że same postanowią wynieść się z mieszkania. Zlokalizowane gniazda należy jak najszybciej usunąć za pomocą specjalistycznego środka owadobójczego, a w jego okolicy umieścić pułapkę na owady z trutką. 

Rozprawienie się z jedną siedzibą zwykle nie rozwiązuje całego problemu. Dlatego też nie powinniśmy rezygnować z dalszej obserwacji insektów w celu znajdywania kolejnych gniazd mrówek faraona. Jak pozbyć się ich sprawnie i skutecznie? 

Do wyboru mamy następujące metody:

  • domowe – związane z rozpylaniem substancji lub rozkładaniem roślin, których zapachu nie tolerują mrówki w pobliżu znalezionych gniazd. Należą do nich m.in.: sok z cytryny, lawenda, liście pomidora, ocet, wrotycz, pieprz czy czarny bez.
  • Mechaniczne – polegające na ręcznym zlikwidowaniu gniazda poprzez usunięcie jaj i larw oraz dokładne umycie danego miejsca wodą z octem.
  • Specjalistyczne – do których zaliczamy stosowanie wszelkiego rodzaju trutek. Mogą one mieć formę sprayu, aerozolu, proszku czy granulek. Na rynku dostępne są także pułapki oraz elektroniczne odstraszacze, emitujące ultradźwięki.

Profesjonalne metody zwalczania gniazd mrówek faraona

Walka z mrówkami faraonkami może być uciążliwa i długotrwała. Wymaga ona poświęcenia wiele uwagi na lokalizowanie gniazd, likwidowanie ich i zabezpieczanie przed ponownym zalęgnięciem się insektów. Aby zaoszczędzić swój cenny czas i mieć pewność, że problem faraonem zostanie rozwiązany raz na zawsze, warto zwrócić się pomoc do naszych profesjonalistów od dezynsekcji z Patron Pest. 

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu doskonale wiemy, jak rozprawiać się z różnorodnymi insektami, w tym mrówkami faraona. To, skąd się biorą i gdzie zakładają gniazda, nie ma dla nas tajemnic. W mig odkryjemy, w jakich miejscach ulokowała się kolonia oraz zastosujemy profesjonalne środki. Dysponujemy sprzętem i środkami chemicznymi o wysokiej skuteczności i kompleksowym działaniu. Dzięki temu możemy zapewnić szybkie i długotrwałe efekty. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług dezynsekcji w Piotrkowie Trybunalskim i innych miastach województwa mazowieckiego i podkarpackiego!

Poza Piotrkowem Trybunalskim przeprowadzamy zabiegi w okolicach tych miast:

Postaw na fachową pomoc, a my rozprawimy się z mrówkami raz na zawsze.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również