PatronPest

Jak pozbyć się prusaków? Najskuteczniejsze metody ich zwalczania

Kiedy twój dom lub mieszkanie zamieszkują niechciani lokatorzy, nie czekaj, aż kolonia prusaków opanuje cały budynek, tylko działaj szybko. Insekty te są nosicielami groźnych chorób bakteryjnych i wirusowych, a także mogą powodować reakcje alergiczne. Dowiedz się, jak pozbyć się prusaków domowymi sposobami i kiedy należy zdecydować się na usługi dezynsekcyjne od Patron Pest.

Skąd w domach biorą się prusaki?

Utarło się, że karaluchy i prusaki pojawiają się najczęściej w miejscach brudnych i niezadbanych. W rzeczywistości insekty te zadomawiają się również w regularnie sprzątanych mieszkaniach. Nieporządek jest dla nich jedynie dodatkową zachętą do osiedlenia się w danym lokum. Karaczany zalęgają się tam, gdzie występują dla nich dogodne warunki – ciepło, wilgoć i łatwy dostęp do pożywienia.

Prusaki to częsty problem w blokach i innych budynkach wielorodzinnych, ponieważ są to duże skupiska ludzi. Szkodniki znajdują schronienie w częściach wspólnych, np. śmietnikach, skąd przedostają się do budynku i dalej do mieszkania. Kiedy kolonia rozrasta się do takich rozmiarów, że dla kolejnych osobników brakuje miejsca lub zostaną w jakiś sposób wypłoszone – wędrują do kolejnego lokalu. Prusaki możemy zaprosić do siebie również przez przypadek, np. w podarowanych nam meblach, ubraniach i innych przedmiotach.

Jak pozbyć się prusaków — domowe sposoby

Jeśli zauważyłeś pierwsze ślady obecności insektów w domu, nie ma czasu do stracenia! Za jednym osobnikiem szybko pojawią się kolejne, a kolonia może rozrosnąć się w zastraszającym tempie. Rozwiązaniem na to, jak pozbyć się prusaków z mieszkania raczej nie są też tradycyjne, domowe sposoby. Tradycyjne środki odstraszające, jak i pułapki i trutki, działają tylko doraźnie, zwykle przez bardzo krótki czas. 

Pozbycie się prusaków

Domowe pułapki najlepiej ulokować w miejscach, skąd prusaki wychodzą po zmroku. Są to wszelkie szpary w ścianach, podłodze, przy futrynach i rurach, za

meblami i w wentylacji. Karaczany skutecznie zwabimy do garnka wypełnionego:

  • piwem,
  • świeżą pietruszką,
  • fusami z kawy,
  • bułką posmarowaną maścią siarkową,
  • proszkiem z grochu, cukru i gipsu.

Zawsze pamiętajmy jednak o tym, że karaczany są niezwykle wytrzymałe, dlatego lepiej od razu sięgnąć po zawodowców. Specjaliści z naszej firmy podchodzą do problemu w sposób kompleksowy. Stosowane przez nas metody działają szybko i bardzo skutecznie.

Profesjonalne metody zwalczania prusaków — kiedy są niezbędne?

Dezynsekcja to proces zwalczania insektów, takich jak prusaki, karaluchy czy pluskwy za pomocą środków chemicznych. Skorzystanie z niej jest w zasadzie niezbędne, bez względu na to, czy problem karaluchów, czy prusaków pojawił się stosunkowo niedawno, czy też wtedy, gdy borykamy się z nim od dawna.

W Patron Pest korzystamy z różnorodnych metod zwalczania insektów. Nauczeni doświadczeniem, lokalizujemy ich kryjówki, skutecznie eliminujemy dorosłe osobniki oraz przeciwdziałamy ich ponownemu pojawieniu się. Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się prusaków w bloku lub domu, zdaj się na naszą specjalistyczną pomoc i śpij spokojnie.

Szkodliwość prusaków — jak zapobiegać ich pojawianiu się w domu?

Jeżeli udało nam się już wygrać z insektami, powinniśmy zabezpieczyć się przed ich powrotem. Te same kroki warto podjąć, jeśli w przyszłości nie chcemy zastanawiać się nad tym, jak pozbyć się prusaków w domu. Przede wszystkim należy na bieżąco usuwać wszelkie nieszczelności i szpary w ścianach, pionach rur kanalizacyjnych i wokół centralnego ogrzewania. 

Istotne jest także odpowiednie przechowywanie żywności – koniecznie w hermetycznie zamkniętych opakowaniach oraz szklanych lub plastikowych pojemnikach. Czynnikiem zmniejszającym prawdopodobieństwo zadomowienia się karaczanów w naszych czterech ścianach jest też systematyczne sprzątanie – szczególnie kuchni.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również