Jak pozbyć się szczurów z domu i piwnicy? Skuteczne metody zwalczenia gryzoni

Szczury to niebezpieczne gryzonie, roznoszące nawet i 40 różnych chorób. Ponadto na ich ciele mnożą się liczne bakterie i pasożyty, takie jak pchły i roztocza. Ponieważ łatwo adaptują się do nowych warunków i szybko rozmnażają, walka z nimi może nie być zbyt wyrównana. Dlatego też dla każdego z nas istotna jest wiedza o tym, czym odstraszyć szczury oraz jak się ich pozbyć. Sprawdź, jak wytępić szczura z domu i piwnicy!

Jak pozbyć się szczurów domowymi sposobami?

Pojawienie się szczurów w domu to spory kłopot. Możemy być zgodni, nikt z nas nie chciałby mieć w swoim mieszkaniu takich dzikich lokatorów. Zwalczanie szczurów powinniśmy rozpocząć zaraz po tym, jak zauważymy oznaki ich obecności. Jak rozpoznać szczura w domu? 

Z pewnością zaalarmować powinny nas ślady zębów na żywności i opakowaniach, odchody oraz charakterystyczne chrobotanie. Natomiast, jeśli zastanawiasz się, jak wytępić szczura z mieszkania domowymi sposobami, odpowiedź może pozostawiać wiele do życzenia, ponieważ skuteczne sposoby na szczury wymagają skorzystania z naszych usług – sklepowe trutki i pułapki raczej nie zdają egzaminu.

Trucizny na szczury to zapewne pierwsza metoda, jaka przychodzi nam na myśl, gdy musimy zmierzyć się z problemem szkodników. Trutki mogą występować w różnych formach, np. proszku, granulek czy żeli, ale ich działanie zwykle polega na tym samym – uśmierceniu gryzonia. 

Co więcej, zawierają one również substancje mumifikujące, które wysuszają ciało martwego szczura, dzięki czemu nie wydziela one nieprzyjemnego zapachu. Ten sposób na szczury warto wykorzystywać w połączeniu z karmnikami deratyzacyjnymi, uniemożliwiającym spożycie trutki przez dzieci, czy inne zwierzęta. Oferowane przez nas usługi deratyzacji w Kielcach i innych miastach obejmują także zabezpieczenie terenu po zabiegu. Wykorzystujemy do tego m.in. wspomniane karmniki deratyzacyjne.

Kolejna metoda na szczury, którą możemy zastosować samodzielnie, są pułapki. Ich działanie polega na uśmierceniu gryzonia przez zwabienie go przysmakiem, którego dotknięcie uruchamia mechanizm łapki. Nam pozostaje jedynie usunięcie zwłok, zanim zacznie się rozkładać. 

Bardziej humanitarnym sposobem są żywołapki. Najczęściej przyjmują formę klatek, gdzie umieszcza się wabik. Zastawiona zasadzka z tak obfitą przekąską zamyka szczura w środku i nie pozwala mu wyjść. Ze złapanym osobnikiem musimy udać się jak najdalej od domu np. na łąkę, czy do lasu, a następnie zwrócić mu wolność.

Są to jednak zwierzęta niezwykle inteligentne, dlatego też szybko uczą się omijać takie tradycyjne, sklepowe pułapki. W praktyce oznacza to, że nawet najdroższe preparaty mogą być omijane szerokim łukiem, a populacja wciąż będzie się rozrastać. Wówczas warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalistów takich jak nasza firma, wykonująca deratyzację w Piotrkowie Trybunalskim i nie tylko.

Co jeszcze jest dobre na szczury? Wbrew pozorom naszymi pomocnikami nie powinny być koty. To bez wątpienia naturalne drapieżniki i zapaleni łowcy, ale w konfrontacji z przestraszonym, zagonionym w kąt szczurem mogą przegrać z kretesem. Gryzonie te, szczególnie gdy mają dobry dostęp do pożywienia, mogą osiągać imponujące rozmiary i poważnie poturbować nasze zwierzę. Dlatego, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i zdrowiu czworonoga, nie powinniśmy wysyłać go w bój ze szczurami. O wiele lepiej skorzystać z naszych usług deratyzacji w Radomiu i okolicznych miejscowościach – więcej dowiesz się o nich z dalszej części tekstu.

Gdzie najczęściej znajdują się szczury?

Szczury to gatunek synantropijny, co oznacza, że szkodniki te nie mogą żyć z dala od ludzi. Skupiska ludzkie są dla nich najbogatszym źródłem pożywienia i chętnie bytują tam, gdzie mają do niego najłatwiejszy dostęp. Szczury są wszystkożerne, dlatego żywią się naszymi odpadkami. Nie pogardzą też nasionami, orzechami, owocami, warzywami czy kwiatami. Dieta dzikich szczurów zawiera również mięso, np. bezkręgowców, ale gryzonie te mogą urządzać polowania na pisklęta i ryby.

Szczury najchętniej ukrywają się w ustronnych miejscach, z dala od zasięgu naszego wzroku. Unikają światła, a najaktywniejsze są w nocy. Często wybierają także wilgotne kryjówki. Wobec tego najczęściej można spotkać je:

  • w piwnicach – gdzie poza wilgocią i ciemnością sprzyja im ciepło instalacji grzewczych.
  • Na strychach – co, głównie w budynkach wielorodzinnych, ułatwia im sprawne poruszanie się pomiędzy lokalami.
  • W budynkach gospodarczych i wiatach – szczególnie jeśli wyrzucamy tam resztki dla zwierząt.
  • W szparach w ścianach i w podłodze – gdzie mogą wyrządzić szkody w instalacji elektrycznej, czy izolacji.
  • W kanalizacji – ponieważ potrafią doskonale pływać.
  • W stosach śmieci, kubłach i kompoście.
  • Między belkami drewna.
  • Pod niskimi roślinami.

Jeśli zauważysz szczury we wspomnianych miejscach, nie wahaj się zgłosić po profesjonalną pomoc, np. usługi deratyzacji w Końskich.

Co najlepiej odstrasza szczury?

Jeśli zamiast łapać i eliminować gryzonie wolimy je wypłoszyć, powinniśmy dowiedzieć się, co odstrasza szczury. Dzięki temu możemy nie tylko przegonić je z kryjówek, ale również przeciwdziałać pojawieniu się ich w przyszłości. W pierwszej kolejności warto wykorzystać zioła działające negatywnie na jego zmysł zapachu. W pewnym stopniu odstrasza je m.in. aromat:

  • Dzikiej mięty,
  • Dziewanny,
  • Dzikiego rumianku,
  • Oleandrów,
  • Świeżych liści pomidorów,
  • Wilczomlecza,
  • Korony cesarskiej,
  • Cytryny,
  • Lawendy.

Można również z powodzeniem wykorzystać specjalne odstraszacze na gryzonie, emitujące ultradźwięki, fale elektromagnetyczne i światło stroboskopowe. Urządzenia te emitują ultradźwięki w przedziale od 13 000 do 45 000 Hz. Zmienna częstotliwość uniemożliwia szczurom, myszom i kunom przyzwyczajenie się dźwięków. Natomiast odstraszacze podłączane do gniazdek elektrycznych rozprowadzają po instalacji elektrycznej drażniące impulsy magnetyczne. O wiele lepiej będzie jednak zaufać specjalistom z naszej firmy i zdecydować się np. na deratyzację w Radomsku. Dlaczego?

Jak przebiega profesjonalne zwalczanie gryzoni – deratyzacja?

Działanie na własną rękę, takie jak wymienione powyżej trutki, łapki i odstraszacze mogą być skuteczne na pojedyncze osobniki lub nieliczną rodzinę szczurów, żyjącą w naszym towarzystwie. Oczywiście pod warunkiem, że powyższe działania zostaną podjęte jak najprędzej po zauważeniu problemu. 

Zwlekanie z pozbyciem się gryzoni może spowodować rozrośnięcie się ich populacji do zbyt dużych rozmiarów, aby skutecznie walczyć z nimi samodzielnie. Warto również wspomnieć, że szczury są nosicielami wielu groźnych chorób, a nikt z nas nie chce ryzykować własnego zdrowia, ani naszych bliskich.

Zatem jak pozbyć się szczurów z gospodarstwa, domu jednorodzinnego lub mieszkania? O pomoc warto poprosić profesjonalnych deratyzatorów z naszej firmy. Wykorzystywane przez nas metody i specjalistyczne środki z połączeniem wieloletniego doświadczenia, gwarantują skuteczne rozwiązanie problemów z gryzoniami. 

Jak przebiega deratyzacja? Swoje działania rozpoczynamy od zlokalizowania gniazd i kryjówek szczurów. Sprawdzamy wszystkie możliwe miejsca ich bytowania, aby wybrać odpowiednie metody czy rozmieszczenie pułapek i karmników deratyzacyjnych. 

Pod uwagę bierzemy rozmiar problemu, czyli prawdopodobną liczebność populacji, rozmiar nieruchomości i charakter oraz bezpieczeństwo jej użytkowników. Oznacza to, że możemy postępować inaczej w przypadku deratyzacji obiektu mieszkalnego, zakładu produkcyjnego, czy szpitala.

Następnie przygotowujemy budynek (lub jego część) do przeprowadzenia zabiegu. W tym celu konieczne może okazać się usunięcie z niego niektórych przedmiotów, żywności czy osobistych środków higienicznych. Od zastosowanej metody zależy również, czy lokal należy opuścić na jakiś czas. Deratyzacja nie jest jednak tak uciążliwa, jak dezynsekcja i w większości przypadków w domu czy mieszkaniu mogą pozostawać domownicy.

Sam zabieg polega na rozłożeniu łapek (bądź pułapek żywołownych) oraz trujących środków chemicznych w newralgicznych miejscach budynku. Po jakimś czasie kontrolujemy zastawione sidła i usuwamy martwe osobniki, a także uzupełniamy karmniki. Gdy przysmaki umieszczane w pułapkach, pozostają nienaruszone przez dłuższy okres, zabieg możemy uznać za zakończony. To jednak nie koniec pracy dla deratyzatorów. 

Kluczem do skutecznej walki ze szczurami jest przeciwdziałanie ich powrotowi. W tym celu konieczne jest uszczelnienie wszelkich szpar i dziur, przez które gryzonie mogły dostać się do środka. Istotne jest sprawdzenie kanalizacji oraz rozważenie montażu specjalnych przysłon. Dopiero po wdrożeniu naszych zaleceń, problem szczurów będzie można uznać za rozwiązany. Poznaj naszą ofertę usług deratyzacji w Tomaszowie Mazowieckim, a także innych miastach województwa mazowieckiego i podkarpackiego.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również