Jak skutecznie zlikwidować gniazdo os w swoim otoczeniu?

Na owocach w Twoim ogrodzie żerują żółto-czarne owady? Dokucza Ci uciążliwe bzyczenie, gdy siedzisz na balkonie lub tarasie? To znak, że w okolicy może znajdować się gniazdo os. Co robić w takiej sytuacji? Jak pozbyć się os z domu? Kiedy udać się po pomoc ekspertów w tej dziedzinie? Okazuje się, że popularne rozwiązania wcale nie są najlepszym rozwiązaniem.

Osy a pszczoły – jak je odróżnić?

Zanim przedstawimy skuteczne sposoby na to, jak zwalczyć gniazdo os, wytłumaczymy różnice pomiędzy osą a pszczołą. Niestety nie każdy rozróżnia od siebie te owady, przyklejając wszystkim żółto-czarnym skrzydlatym łatkę niebezpiecznych szkodników. W rzeczywistości pszczoły oraz bąki są bardzo użytecznymi stworzeniami, które odpowiedzialne są za zapylanie roślin. 

To dzięki nim możesz cieszyć się soczystymi jabłkami, mięsistymi pomidorami oraz wszystkimi innymi warzywami i owocami. Zabijanie ich jest więc szkodą dla nas wszystkich. Pszczoły rozpoznasz po charakterystycznych włoskach pokrywających ich krępe ciała. Owady te z natury nie są groźne i rzadko decydują się na atak, gdyż wkrótce po użądleniu umierają.

Z kolei osy wyróżnia wyrazista żółć odwłoka, kontrastująca z czarnymi pasami. Ich ciało ma także wyraźne wcięcie, od którego wzięło się powiedzenie o talii osy. W przeciwieństwie do pszczół nie są pokryte włoskami, mają długie odnóża i wąskie skrzydła. 

Co do zasady osy nie są agresywne i raczej nie atakują same z siebie. Mogą jednak zaciekle bronić swojego gniazda. Ukąszenie osy jest bolesne, lecz niegroźne, chyba że jesteś osobą uczuloną na jad błonkoskrzydłych. Wówczas po użądleniu należy, jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną. Warto wspomnieć, że pszczoła tak jak i jej starszy brat szerszeń, może zaatakować kilkukrotnie.

Jak pozbyć się os z ogrodu lub domu?

Teraz kiedy wiesz już, czym różni się pszczoła od osy i nie wytoczysz wojennych dział przeciwko naszym sojusznikom, możemy przejść do tego, jak zlikwidować osy. Przede wszystkim Twoim pierwszym krokiem powinno być zlokalizowanie gniazda. Pozwoli Ci to ocenić sytuację oraz właściwie przygotować się do zabiegu ewakuacji os z Twojego ogrodu lub domu. 

Szkodniki te chętnie zakładają gniazda w takich miejscach jak:

  • poddasza,
  • szopy,
  • strychy,
  • okapy dachów,
  • ściany budynków,
  • puste ule,
  • budki lęgowe dla ptaków,
  • korony drzew,
  • nory w ziemi.

W sieci możesz znaleźć wiele domowych sposobów na osy, jednak naszym zdaniem nie wszystkie są skuteczne i bezpieczne. Przykładowo zalanie wrzącą wodą wcale nie jest dobrym rozwiązaniem na gniazdo os w ziemi. Podobnie zresztą jak pozbycie się go przy pomocy ognia. 

Podkreślamy, że odpowiedzią na pytanie, jak zlikwidować gniazdo os pod dachem z całą pewnością nie jest strącenie go. Wymienione metody są skrajnie niebezpieczne zarówno dla stosującej je osoby, jak i wszystkich postronnych. Rozjuszone owady natychmiast przystąpią do ataku bez względu na to, kto pojawi się na ich drodze. Dobry sposób na gniazdo os zakłada zachowanie niezbędnych środków ostrożności.

Sprawdź też:

Bezpieczne metody usuwania gniazda os

Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się na tym, jak pozbyć się os ze ściany, szopy, jamy ziemnej czy jakiegokolwiek innego miejsca, w pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo. Do akcji likwidacyjnej przygotuj odzież ochronną, zakrywającą nogi, ręce oraz twarz. Pozwoli Ci to uniknąć użądlenia, chociaż osy mogą zranić Cię także przez cienki materiał. Nie bez powodu strażacy i profesjonaliści korzystają ze specjalistycznych kombinezonów. 

Upewnij się, że wszystkie okna w domu są zamknięte i żadna rozwścieczona osa nie wślizgnie się do środka. Chcąc bronić swojego gniazda, może obrać sobie za cel każdego, nawet czworonoga. Jak już wspomnieliśmy, użądlenie osy nie jest niebezpieczne, ale nikt nie chce narażać się na to przykre, bolesne doświadczenie.

Ponadto pod uwagę musisz wziąć także porę dnia, w której przeprowadzisz zabieg. Jest to bardzo ważne z dwóch powodów:

  1. Osy są najaktywniejsze w ciągu dnia. Wówczas latają po okolicy w poszukiwaniu pożywienia. Wykonując zabieg w środku dnia, większość owadów będzie przebywać poza domem, więc nie zlikwidujesz całego roju.
  2. Osy wracają do gniazd na noc. Przystępując do likwidacji późnym wieczorem lub wczesnym razem masz pewność, że większość osobników jeszcze nie opuściła gniazda, a także zmniejszasz ryzyko zaniepokojenia ich. Wówczas owady będą po prostu spały i zginą, zanim zdążą wziąć odwet.

Aby bezpiecznie usunąć gniazdo os na poddaszu lub w innej lokalizacji przygotuj środek owadobójczy. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się żółto-czarnych szkodników. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują gaśnice, gdyż umożliwiają rozpylenie trucizny z bezpiecznej odległości. 

Środek ten przypomina zwykły oprysk czy spray, ale wyposażony jest w długi wężyk, przez który wtłacza się preparat. Z kolei niektóre opryski mają bardzo duży zasięg działania i można rozpylać je, stojąc nawet 7 metrów od gniazda. 

W przeciwieństwie do gaśnic trucizna nie jest aplikowana wprost do środka, przez otwór wejściowy, a swobodnie unosi się w powietrzu. Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach, kiedy nie istnieje możliwość na dostanie się bezpośrednio do gniazda.

Jak pomóc użądlonemu przez osę?

Czasami pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności może dojść do użądlenia przez osę. Najczęściej towarzyszy temu uciążliwy ból, obrzęk i zaczerwienienie w miejscu ukąszenia. W większości przypadków nie wymaga to wizyty u lekarza lub specjalnego leczenia, ale warto wiedzieć, jak postępować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Wśród objawów użądlenia wymienia się:

  • nagły, silny ból,
  • pieczenie w miejscu ugryzienia,
  • opuchliznę.

W zaczerwienionym miejscu nie znajdziesz też żądła, dzięki czemu zyskasz pewność, że ataku nie dokonała pszczoła. Silny ból wywołuje jad osy, który nie jest groźny w tak małych dawkach. Jednak, jeśli zauważysz inne niepokojące symptomy, może być to oznaką uczulenia i konieczności udania się po pomoc lekarską. 

Objawem uczulenia może być:

  • wysypka,
  • skurcze mięśni,
  • obrzęk,
  • ból brzucha,
  • zaburzenia oddychania,
  • wstrząs anafilaktyczny.

Pierwsza pomoc po ugryzieniu przez osę zakłada przemycie rany mydłem, przyłożenie okładu z octu i soku z cytryny oraz zimnego kompresu. Natychmiastowej interwencji lekarskiej wymaga osoba uczulona na jad, a także każde użądlenie w okolicach ust i gardła. Brak właściwej reakcji może skutkować wstrząsem anafilaktycznym, zagrażającym życiu chorego. W skrajnych wypadkach ugryziona osoba musi odbyć leczenie lub poddać się hospitalizacji.

Kiedy warto skonsultować się z ekspertem?

Usuwaniem gniazd os zajmują się także specjalistyczne firmy. Usługi dezynsekcji tego typu oferuje nasze przedsiębiorstwo. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak poważnym zabiegiem jest pozbywanie się os oraz z jakim ryzykiem się wiąże. 

Dzięki profesjonalnym szkoleniom oraz działaniom w praktyce znamy najskuteczniejsze sposoby na to, jak pozbyć się os z podbitki, poddasza, ściany, ziemi i innych miejsc, które lubią zasiedlać robotnice. Jesteśmy też przygotowani do zabezpieczenia okolicy, w której dokonujemy zabiegu – w tym do zutylizowania pustego kokonu. 

Oznacza to, że wybierając nasze usługi to, co zrobić z gniazdem os po ich wyeliminowaniu nie pozostanie na Twojej głowie.

Polecamy skonsultować się z naszymi ekspertami zawsze wtedy, gdy:

  • Nie jesteś pewien, gdzie znajduje się gniazdo.
  • Jesteś osobą uczuloną lub zamieszkuje ona dom w okolicy gniazda.
  • W pobliżu gniazda mieszkają małe dzieci lub osoby starsze.
  • Boisz się usuwania gniazda na własną rękę.
  • Gniazdo zlokalizowane jest w trudno dostępnym miejscu.

Zapewniamy kompleksowe i skuteczne rozwiązanie problemu os. Każdy przypadek traktujemy indywidualnie, dobierając metody działania do zastanego stanu faktycznego. Dbamy o bezpieczeństwo każdego, kto może być narażony na użądlenie osy i robimy wszystko, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. Wybierając Patron Pest możesz być spokojny o siebie i swoich bliskich.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również