PatronPest

Jak pozbyć się gniazd os?

Osy to owady, na które spoglądamy z niechęcią. Sprowokowane mogą boleśnie użądlić, a kilka takich ugryzień może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego też, kiedy zauważymy gniazdo os w ogrodzie lub w okolicach domu pragniemy, jak najszybciej się go pozbyć. Jak jednak zrobić to bezpiecznie i skutecznie? Sprawa nie należy do najłatwiejszych. W tym artykule podpowiadamy, jak pozbyć się gniazda os.

Gdzie osy najczęściej budują gniazda?

Co warto podkreślić, owady te, same z siebie, zwykle nie są agresywne. Stają się problematyczne dopiero wtedy, gdy wyczują zagrożenie lub zostaną zaatakowane. Do założenia gniazda wybierają zaciszne miejsca, gdzie nikt nie będzie im przeszkadzał.

Z daleka od siedzib ludzkich stawiają na dziuple czy jamy ziemne albo gałęzie drzew. Z kolei w okolicach domów budują gniazda na strychach, w komórkach, szopkach i garażach, pod okapami dachów, w podbitce, pustych ulach, budkach lęgowych ptaków bądź przyczepiają gniazda do ścian i murów.

Czego unikać przy usuwaniu gniazd os?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, usuwanie gniazda os nie jest proste. Należy odpowiednio się do tego przygotować oraz zachować najwyższą ostrożność. Rozjuszone owady mogą zaatakować nie tylko nas, ale i osoby postronne czy naszego psa. Chociaż jad osy nie jest tak toksyczny, jak jad pszczoły, lepiej unikać niepotrzebnego bólu. Jak pozbyć się os w domu bezpiecznie?

Przede wszystkim unikaj strącania gniazda. To najłatwiejszy sposób na zgotowanie sobie nieprzyjemnego użądlenia, gdyż najbardziej naraża Cię na atak ze strony owadów. Niewskazane jest także używanie wody. Chociaż w internecie można znaleźć wiele artykułów o tym, np. jak pozbyć się os z balkonu, polecających na zalewaniu gniazd gorącą wodą, my zdecydowanie nie polecamy tej metody. W szczególności jednak odradzamy korzystanie z ognia.

Chociaż gniazdo os zbudowane jest z łatwopalnej celulozy, ogień nie zabije wszystkich osobników, a w dodatku może prowadzić do gwałtownych zachowań roju. Nie sposób również przestrzec o tym, jak zgubne w skutkach może być użycie ognia. Płomienie mogą w szybkim tempie rozprzestrzenić się i doprowadzić do pożaru. Jak widzisz, lepiej nie usuwać gniazda os na własną rękę. O wiele bezpieczniej będzie zdać się na specjalistów zatrudnionych w naszej firmie!

Jak pozbyć się gniazda os z ziemi?

Osy pospolite to gatunek, który chętnie zakłada gniazda ziemne. Wykorzystuje do tego norki pozostawione przez gryzonie, takie jak nornice. Często przytaczanym sposobem na gniazdo os w ziemi jest zalanie go, ale my nie polecamy tej metody, gdyż jest zbyt niebezpieczna.

Podobnie, jak w przypadku pierwszej pomocy – przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, należy upewnić się, że jesteśmy bezpieczni i nic na nie zagraża. Aby pozbyć się os w odpowiedzialny sposób, musimy też wybrać odpowiednią porę dnia.

Zwykle jest to późny wieczór lub wczesny poranek, kiedy owady wykazują się najmniejszą aktywnością. Ponadto wówczas jesteśmy pewni, że duża ich ilość przyleciała już do gniazda na noc i mamy szansę wyeliminować cały rój. Do akcji ubiera się odzież zakrywającą ciało. Specjaliści stosują też przysłonę twarzy i dłoni. Do usuwania gniazda w ziemi wykorzystuje się specjalny oprysk lub spray, aplikowany wprost do środka.

Sposoby na likwidację os zagnieżdżonych w podbitce

Podbitka to łakomy kąsek dla os europejskich. Ponieważ znajduje się stosunkowo wysoko, a owadom nie przeszkadzają ani ludzie, ani zwierzęta domowe. Osy mogą urządzić swoje gniazdo tuż pod okapem dachu lub pod deskami. Odpowiedzią na pytanie, jak pozbyć się os z podbitki jest specjalna gaśnica – jej zasada działania jest dokładnie taka sama, jak odpowiednika stosowanego w walce z rojem zamieszkującym w ziemi.

Powtarzają się też kolejne punkty, jakie należy wykonać. Najpierw wkładamy ubrania ochronne, które zapobiegną użądleniu nas przez zdenerwowaną osę oraz upewniamy się, że w pobliżu nie ma osób postronnych, w szczególności dzieci, zwierząt i osób starszych lub uczulonych na jad.

Następnie wybieramy odpowiednią porę dnia, kiedy owady są mniej aktywne i przystępujemy do działania. Zaletą gaśnicy na osy jest bardzo długa dysza – nawet kilkumetrowa, dzięki której z łatwością dosięgniemy do podbitki. W zależności od wybranego preparatu i lokalizacji gniazda spryskujemy je z odległości lub wtłaczamy środek do wnętrza, przez otwór wlotowy.

Jak pozbyć się os z ogrodu?

Jeśli owady te przeszkadzają Ci w swobodnym korzystaniu z ogrodu albo boisz się ukąszenia, musisz pamiętać o tym, że istnieją skuteczne sposoby na zwalczenie tych insektów. Jak pozbyć się os z działki? Możesz wykorzystać do tego kontaktowe środki owadobójcze, które eliminują robotnice.

W sklepach znajdziesz również pułapki, do których wabi się osy i muchy specjalnie przeznaczonym do tego płynem. Sporo osób twierdzi, że osy odstraszają bratki, lawenda, niektóre odmiany pelargonii, melisa cytrynowa, mięta, bazylia, tymianek, majeranek i piołun. Faktem jest jednak, że na pewno nie rozwiążą one w pełni naszego problemu.

Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się tych owadów, warto skorzystać z naszej oferty. W PatronPest uwolnimy Cię od os szybko i – co najważniejsze – skutecznie!

Zapobieganie zagnieżdżeniu się os

Okazuje się, że są również metody, dzięki którym możesz zniechęcić osy do osiedlenia się przy Twoim domostwie. Pierwszą z nich są sztuczne gniazda, wykonane z materiału lub papieru. Owady te nie lubią konkurencji, dlatego nie będą chciały zagnieździć się w okolicy innego roju.

Kolejnym krokiem jest systematyczna kontrola wszystkich miejsc, w których osy mogłyby zbudować swoje lokum. Zaglądaj na strych i poddasze, a także dbaj o podbitkę. Uszczelnij wszelkie otwory, przez które insekty mogłyby dostać się do środka. Istotna jest również obserwacja samych owadów. Często jesteśmy w stanie zawczasu odkryć, że coś się święci.

Osy regularnie pojawiają się w pewnych miejscach? To znak, że mogą budować gniazdo. Lepiej dmuchać na zimne i już wtedy, zawczasu, skontaktować się z nami.

Profesjonalne metody i środki chemiczne do usuwania gniazd os

Jak już wiesz, walka z osami na własną rękę jest bardzo niebezpieczna. Nawet jedno użądlenie może być bolesne i nieprzyjemne, a przy kontakcie z gniazdem, grozi nam atak ze strony całego rozjuszonego roju. Lepiej nie ryzykować i zaufać zawodowcom.

W PatronPest na co dzień zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Dysponujemy niezbędnym sprzętem, a także profesjonalnymi środkami chemicznymi, które odurzają osy i skutecznie je eliminują. Podejmowane przez nas działania są kompleksowe – pozbywamy się nie tylko dorosłych robotnic, ale usuwamy także jaja i larwy. Dzięki temu masz pewność, że nieprzyjemny problem zniknie raz na zawsze.

Do każdego zadania podchodzimy indywidualnie, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Dobieramy metody tak, aby nie narazić nikogo na użądlenie lub ugryzienie. Jak pozbyć się os ze ściany? To zadanie również najlepiej pozostawić naszym specjalistom!

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również