PatronPest

Jak odstraszyć szerszenie? Skuteczne sposoby zwalczania szerszeni

Szerszenie to owady, które wzbudzają niemały lęk. Straszą swoimi okazałymi rozmiarami i donośnym bzyczeniem, jednak czy ich użądlenia są niebezpieczne? Okazuje się, że człowiek otrzyma śmiertelną dawkę jadu dopiero po ukąszeniu przez setki owadów. W tym artykule podpowiemy, jak skutecznie pozbyć się szerszeni i co odstraszy je od naszego domu. Kiedy należy zdecydować się na pomoc specjalistów z PatronPest?

Czy szerszenie są niebezpieczne?

Naturalnym środowiskiem bytowania szerszeni są tereny leśne, gdzie owady te zakładają gniazda w koronach drzew. Jednak ze względu na zanikanie tych siedlisk, przystosowały się do życia wśród ludzi i coraz chętniej osiedlają się na terenach zabudowanych, a nawet silnie zurbanizowanych.

Na swoje lokum często wybierają opuszczone budki lęgowe, stare ule, strychy, poddasza, ale i balkony w centrach miast. Coraz częściej pojawia się pytanie, czy stwarzają one realne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia. Okazuje się, że nie koniecznie.

Oczywiście nie oznacza to, że po ukąszeniu nic nam nie będzie. Z całą pewnością ugryzienie spowoduje ból i zaczerwienienie wokół rany oraz towarzyszący temu ból głowy, dreszcze, gorączkę i uczucie rozbicia. W miejscu użądlenia może pojawić się także opuchlizna, jednak ilość przyjętego jadu jest zbyt niska, by nam zaszkodzić.

Podczas jednego ukąszenia owad może wstrzyknąć mniej niż 0,2 mg jadu, natomiast dawka śmiertelna wynosi 10-90 mg na kilogram ciała. Aby pozbawić życia dorosłego człowieka, ataku musiałoby dokonać kilkaset szerszeni.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku uczulenia na jad błonkoskrzydłowych – wówczas może dojść do groźnego wstrząsu anafilaktycznego, dlatego konieczne będzie jak najszybsze udanie się po pomoc medyczną. Zatem jak wypłoszyć szerszenie i zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed ukąszeniem?

Bezpieczne sposoby odstraszania szerszeni wokół domu — czego nie lubią szerszenie?

Pozbycie się tego co przyciąga szerszenie, jest najbezpieczniejszym sposobem na odstraszenie ich. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko pojawienia się owadów w pobliżu naszego domu. Jakie to rzeczy?

Szerszenie z pewnością przyciągnie zapach ich ulubionego pożywienia, czyli aromatycznych owoców i przetworów. Ponadto lubują się w intensywnych barwach i zapachach kwiatów, takich jak bez. Niektóre wonie mogą jednak działać na nie w odwrotny sposób i zniechęcać do zapuszczania się w dane tereny.

Domowe sposoby na to, jak odstraszyć szerszenie w głównej mierze opierają się na stosowaniu

drażniących zapachów. Jakie rośliny odstraszają szerszenie? Jeśli nie chcemy spotykać tych owadów w ogrodzie, warto zasadzić w nim bratki, lawendę, pelargonie lub miętę pieprzową. Szerszenie, niczym ognia unikają również zapachu czosnku, dlatego warto zostawić nacięte ząbki na parapetach okien i balkonie. Trzeba jednak odnotować, że skuteczność takich metod jest w dużej mierze umowna i nie można brać ich za jedyny wyznacznik. Lepiej dmuchać na zimne i zawczasu skontaktować się z nami!
Domowe sposoby na pozbycie się szerszeni
Jak pozbyć się szerszeni domowymi sposobami? Niestety sami nie mamy zbyt dużego pola do popisu w walce z tymi owadami. Zdecydowana większość czynności, mających na celu wyeliminowanie ich opiera się na wykorzystywaniu tego, co odstrasza szerszenie. Będą to wspomniane powyżej zapachy roślin. O ich skuteczności pisaliśmy już wyżej.

Warto pamiętać, że stosując jakikolwiek sposób na szerszenie, należy w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo. Mimo że owady te same w sobie nie są agresywne i nie powinny stanowić dla nas większego zagrożenia lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczyć się przed niechcianymi ukąszeniami.

Stanowczo odradzamy wszelkie metody polegające na podpalaniu gniazda lub polewaniu wrzącą wodą, a także strącania go. Takie zachowanie rozsierdzi owady, które w obronie swojego lokum mogą nas zaatakować. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się po fachową pomoc do naszej firmy.

Profesjonalne usługi usuwania owadów — kiedy udać się po pomoc do specjalisty

Jeśli w domu, w pobliżu którego zlokalizowano gniazdo szerszeni, mieszka osoba uczulona na ich jad, konieczne będzie wezwanie fachowców. Pomoc specjalistów od dezynsekcji daje najwyższą pewność, że wszystkie owady zamieszkujące pod danym adresem zostaną wyeliminowane.

W PatronPest stawiamy na profesjonalne środki i metody walki z szerszeniami, takie jak opryski chemiczne. Jedną z najskuteczniejszych, stosowanych przez nas metod jest technika zamgławiania oraz wtłaczanie środka owadobójczego wprost do otworu wejściowego gniazda. Zachowujemy przy tym wszelkie środki ostrożności, nie tylko wybierając jak najlepsze dla danej sytuacji rozwiązanie, ale i zabezpieczając najbliższe otoczenie.

Pomoc specjalistów, takich jak my jest niezbędna również wtedy, gdy gniazdo zlokalizowane jest w trudno dostępnym miejscu. Dysponujemy sprzętem, dzięki któremu możemy bezpiecznie dostać na wyższe wysokości. Nie bagatelizujemy żadnego zagrożenia i nie podejmujemy ryzyka nawet wtedy, gdy gniazdo wydaje się opuszczone.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, jak prawidłowo przygotować się na walkę z szerszeniami oraz profesjonalnie przeprowadzić cały zabieg. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, tak aby zaproponować najlepsze możliwe rozwiązania i raz na zawsze rozwiązać problem z owadami. Jeśli nie chcesz narażać na niebezpieczeństwo siebie i swoich bliskich zdaj się na pomoc specjalistów i śpij spokojnie.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również