PatronPest

Czego boją się szczury i co je odstrasza?

Szczury w domu nigdy nie wróżą niczego dobrego, dlatego też warto znać sposoby, dzięki którym można uniknąć pojawienia się gryzoni w naszych progach. Jak odstraszyć szczura? Wśród czynników, których boją się te szkodniki, wymienić można intensywne zapachy, a także niektóre rośliny i zioła. Zastosowanie ich w domu i w ogrodzie może ustrzec nas przed wizytą niechcianych gości. Skuteczne odstraszanie to również najbardziej humanitarne rozwiązanie na to, jak się pozbyć szczura.

Czego boją się szczury — zapachy

Chociaż może zabrzmieć to absurdalnie, szczury niespecjalnie przepadają za zapachem… czystości. Gryzonie te są bardzo wyczulone na intensywne aromaty, a to właśnie charakteryzuje silne detergenty. Okazuje się, że woń popularnego środka do toalet, mleczka czyszczącego do kuchni czy sprayu usuwającego kamień to zapachy odstraszające szczury. Oznacza to, że dbając o czystość i porządek w swoim domu, można jednocześnie zabezpieczać się przed wizytą niechcianego gryzonia.

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że gryzoń zrezygnuje z osiedlenia się w naszym mieszkaniu, warto wybierać środki czystości wzbogacone o zapach mentolu. Odświeżająca woń mięty to coś, co odstrasza szczury. Domowe sposoby na odwiedzenie ich od zamieszkania pod naszym adresem często wskazują na tę właśnie roślinę.

Czy obecność innych zwierząt domowych odstrasza szczury?

Wśród wielu właścicieli czworonogów panuje przekonanie, że sama obecność zwierząt domowych jest wystarczającą ochroną przed szczurami. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna. Chociaż gryzonie mogą obawiać się zapachu kota, nie oznacza to natychmiastowej wyprowadzki. Utarło się, że świetnym sposobem na to, jak odstraszyć szczura z domu jest posiadanie kota, ale rozwiązanie to może być nie tylko nieskuteczne, ale i niebezpieczne. Gryzonie te mogą przenosić wiele groźnych chorób, w tym wściekliznę. Przestraszone, zagonione w kąt są w stanie zaatakować zwierzę i wyrządzić mu krzywdę. Dlatego jeśli koniecznie chcemy stosować domowe sposoby na szczura lepiej postawić na odstraszające zapachy, niż narażać swojego czworonoga na niebezpieczeństwo. W tej kwestii pomocne mogą być okazy rosnące w naszych ogrodach.

Naturalne odstraszacze szczurów — rośliny, zioła

Jak pozbyć się szczurów z ogrodu? Obsadzić go roślinami, których zapachu nie tolerują te sprytne gryzonie. Właściwy wybór krzewów, zdobiących nasze rabaty to jeden z najlepszych naturalnych sposobów na szczury. Zaliczamy do nich takie zioła jak:

  • wrotycz,
  • dziewanna,
  • dzika mięta,
  • dziki rumianek.

Ponadto o bezpieczeństwo naszego domu i ogrodu zadbają grządki wilczomlecza i oleandra. Skutecznym odstraszaczem będą także świeże liście pomidorów rozłożone na tarasie, w garażu oraz w pobliżu drzwi i okien. Takie rozwiązanie sprawdzi się także wtedy, gdy nie możemy sobie pozwolić na zmianę aranżacji ogrodu lub mieszkamy w bloku. Zamiast liści pomidorów, równie dobrze wykorzystać można lawendę – zarówno tę rosnącą w donicach, jak i ściętą lub ususzoną.

Aby uchronić się przed gryzoniami, można wykorzystać także składniki, które znajdziemy w kuchni. Jako naturalny odstraszać na szczury zadziała czosnek, a właściwie jego intensywny zapach. Wystarczy rozłożyć ząbki w miejscach, w których mogłyby skryć się szkodniki. W podobny sposób zadziała również cytryna. Jej cytrusowy aromat jest jednak krótkotrwały, dlatego należy częściej wymieniać plastry na świeże.

Co jeśli profilaktyka zawiedzie, czyli profesjonalne odstraszanie szczurów

Chcąc zabezpieczyć swój dom przed gryzoniami, należy wiedzieć, czego boją się szczury. Domowe sposoby na odstraszanie tych szkodników opierają się na wykorzystywaniu silnych zapachów różnorodnych substancji i roślin. Jednak i te metody, przekazywane sobie z pokolenia na pokolenie, mogą zawieść. Wówczas konieczne okazuje się skorzystanie z bardziej profesjonalnych środków.

W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w elektroniczny odstraszacz na szczury. Są to urządzenia emitujące ultradźwięki, oddziałujące na układ nerwowy gryzoniów. Można używać ich wewnątrz budynków, jak i w ogrodach. Należy jednak zwrócić uwagę, czy w pobliżu danego urządzenia mogą przebywać zwierzęta domowe. Istnieje ryzyko, że dźwięki na niektórych częstotliwościach będą uciążliwe także dla kotów i psów.

Jeśli nie uda nam się skutecznie odwieść szczurów od założenia gniazda w naszym domu, mieszkaniu czy miejscu pracy niezbędne będzie sięgnięcie po bardziej radykalne środki. Jak zwalczyć szczury? Najlepiej szybko i raz na zawsze. Takie efekty bez wątpienia zapewni profesjonalna firma deratyzacyjna, taka jak PatronPest. Wybierając nasze usługi, można mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany kompleksowo. Jesteśmy ekspertami w swojej dziedzinie. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem oraz substancjami, które skutecznie eliminują gryzonie. Ponadto dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wiemy, jaka metoda deratyzacji sprawdzi się najlepiej w każdym indywidualnym przypadku. Daje to gwarancję, że problem szczurów nie powróci.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również