Karaczany w domu — skąd się biorą i jak rozpoznać ich obecność?

Wielu z nas nie lubi niezapowiedzianych gości. Sprawa robi się jeszcze bardziej nieprzyjemna, gdy przybysze są dodatkowo niechciani! W ten właśnie sposób ujęlibyśmy pojawienie się w domu karaczanów wschodnich, czyli karaluchów. Jak wyglądają i w jaki sposób pozbyć się ich z naszego otoczenia?

Dlaczego karaczany pojawiają się w naszych domach?

Na początku należy odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: co to jest karaczan? Wbrew pozorom to nie robak podobny do karalucha. W rzeczywistości karaczanami nazywa się ok. 4500 gatunków owadów, wśród których znajduje się karaczan wschodni, nazywany też karaluchem lub hełmcem.

Insekty te asymilowały się do życia między ludźmi. Są ciepłolubne, dlatego szukają bezpiecznego schronienia w naszych domach. Gwarne blokowiska i ciasno zabudowane osiedla to dla nich doskonałe miejsca do życia. W domach i mieszkaniach, karaczany mają swobodny dostęp do pożywienia. Wszelkie resztki, okruszki i odpadki stanowią dla nich łakomy kąsek.

Szkodniki chętnie zadomowią się w naszych czterech ścianach, jeśli znajdą skrzętne miejsce, w którym mogą ukryć się przed światłem oraz innymi intruzami.

Jak rozpoznać obecność karaczanów?

Chociaż karaluchy prowadzą nocny tryb życia i starają się pozostać w ukryciu, to warto wiedzieć, jak wygląda karaczan. Jest to niewielki insekt – osiąga od 18 do 30 mm długości. Jego spłaszczone ciało przybiera różnorodne odcienie brązu, od jasnego aż po ciemnobrunatny. Karaczany okryte są chitynowym oskórkiem, który jest dla nich pancerz – na dodatek zdolny do regeneracji. Owady te mają smukłe odnóża oraz długie czułki.

Jak już wspomnieliśmy, raczej nie będzie dane nam zobaczyć tych szkodników na własne oczy. Ich obecność w domu można rozpoznać po:

  • nadgryzionym pożywieniu pozostawionym bez przykrycia,
  • uszkodzonych opakowaniach z żywnością,
  • odchodach w postaci małych, czarnych kropek ułożonych w jednej linii na podłodze lub ścianie,
  • charakterystycznym zapachu,
  • ciemnych, nieregularnych śladach rozmazu na ścianach,
  • pozostałościach po zrzuconej skórze.

Jak chronić domy i mieszkania przed obecnością karaczanów?

Istnieje opinia, że karaczany, podobnie jak prusaki najchętniej lgną do domów i mieszkań, w których panuje nieporządek. Niezabezpieczone resztki, śmieci i okruchy prawdopodobnie zachęcą pasożyty do założenia lokum w ich pobliżu, ale karaluchy mogą pojawić się nawet jeśli regularnie sprzątamy. 

Aby nasza przestrzeń wydawała się dla insektów mniej atrakcyjna, należy dbać o odpowiednie przechowywanie żywności. Warto trzymać jedzenie w plastikowych lub metalowych pojemnikach, a także nie pozostawiać pozostałości na wierzchu bez żadnego przekrycia. Ważnym krokiem w ochronie przed karaluchami jest eliminowanie dziur i szczelin, przez które owady mogłyby wejść do domu.

Kiedy zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy zwalczającej szkodniki?

Karaczany rozmnażają się bardzo szybko. Kilka osobników może w mgnieniu oka przerodzić się w olbrzymią kolonię. Ponadto szkodniki zakładają gniazda w trudno dostępnych miejscach i dbają o to, aby pozostać niezauważone. Dlatego też trudno pozbyć się ich na własną rękę. O wiele lepszym rozwiązaniem jest dezynsekcja.

Aby mieć pewność, że pasożyty znikną z naszego domu raz na zawsze, warto zgłosić się po pomoc do Patron Pest. Oferujemy usługi dezynsekcji w Kielcach i innych miastach. Dysponujemy rozwiązaniami, które umożliwiają zwalczanie owadów w niemal każdym stadium rozwoju. Doskonale wiemy, jak wytępić karaczany w domu szybko, skutecznie i bezpiecznie. Ponadto w ramach przeprowadzania dezynsekcji w Radomiu i nie tylko, pomagamy w zabezpieczeniu lokali przed ponownym pojawieniem się insektów. Wybierając naszą firmę do dezynsekcji w Piotrkowie Trybunalskim oraz innych miastach województwa mazowieckiego i podkarpackiego masz pewność, że problem karaczanów zostanie rozwiązany raz na zawsze.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również