Skąd się biorą mrówki w domu?

Gdy na zewnątrz robi się pogodnie, z pewnością masz ochotę zaprosić nieco słońca do swojego domu. Zostawiasz więc otwarte okno czy drzwi tarasowe, ciesząc się ciepłą aurą. Wkrótce odkrywasz jednak malutkie mrówki w kuchni, spacerujące według ściśle wytyczonych szlaków. Znasz ten scenariusz aż za dobrze? My też wiemy, z czym wiąże się plaga mrówek w mieszkaniu, dlatego wyjaśniamy, w jaki sposób owady te dostają się do środka i co zachęca je do rozgoszczenia się w naszych progach.

Co przyciąga mrówki do domu?

Tak jak każde inne stworzenia, mrówki dysponują swoistym instynktem przetrwania. Dlatego też szukają ustronnego schronienia do założenia gniazda, a także pewnego źródła pożywienia. Siedziby ludzkie bez wątpienia spełniają te warunki, dlatego też nasze domy i mieszkania są częstym wyborem tych owadów. Mrówki w domu w zimie także nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem – o tej porze roku poszukują ciepłego miejsca, w którym przeczekają do wiosny.

Poza swobodnym dostępem do jedzenia trudno wskazać inny konkretny powód, od czego są mrówki w domu. Zwabią je nie tylko okruchy leżące na podłodze, ale i otwarte opakowania, nieszczelne pojemniki czy jedzenie pozostawione po prostu na wierzchu. Łakomym kąskiem są dla nich słodkości, takie jak słodycze, ciasta, owoce i miód.

Gatunki mrówek, które można spotkać w domach

To dlaczego w domu są mrówki, wydaje się jasne i w pełni zrozumiałe. Jednak mrówka mrówce nierówna i swoje lokum zakładać mogą u nas ich różne odmiany. Wśród nich wyróżniamy takie gatunki, jak:

  • faraonki – stosunkowo niewielkie owady o rudo-brązowej lub rudo-żółtej barwie.
  • Gmachówki – duże mrówki w domu? To właśnie one! Na ich odwłoku znajdziesz czerwoną plamkę.
  • Mrówki darniowe – mają stosunkowo ciemne odwłoki, a jaśniejsze odnóża i czółka.
  • Hurtnice – ich ciała pokryte są włoskami, co nadaje im aksamitnego połysku.
  • Rudnice – jedne z większych mrówek o rudej barwie ciała.

Najczęstsze szkody wyrządzone przez mrówki w domach

Mrówkom przypisuje się wiele pozytywnych cech. Owady te spulchniają i napowietrzają glebę, a także roznoszą nasiona drzew – sosen, brzóz czy świerków. Niestety są odpowiedzialne również za liczne szkody. W domach, podobnie jak karaluchy czy myszy, owady te zanieczyszczają żywność. Takie skosztowane przez nie jedzenie nadaje się wówczas jedynie do wyrzucenia. Ponadto robotnice mogą uszkadzać także rośliny domowe, obgryzając korzenie oraz młode pędy i listki.

Natomiast przy zakładaniu gniazd mrówki, mogą uszkadzać budynki. Nie będą to szkody zagrażające konstrukcji, ale nikt z nas z pewnością nie ucieszy się z powiększającej się szczeliny w ścianie bądź przy podłodze. Na tego typu szkody szczególnie narażone są elementy drewniane.

Którędy mrówki wchodzą do domu?

Szczeliny w ścianach, szpary pod podłogą czy wszelkie nieszczelności to najczęstsze przyczyny stojące za tym, jak mrówki wchodzą do domu. Ze względu na niewielkie rozmiary mogą one mieścić się w mikroskopijnych otworach, na które nie zwrócilibyśmy nawet uwagi. Nie jest jednak powiedziane, że nie będą one szukać prostszego sposobu na dostanie się do środka. Jeśli zostawisz otwarte okno lub drzwi, owady te mogą potraktować ten gest jako serdeczne zaproszenie. Nawet jeśli mieszkasz na wysokim piętrze, robotnice bez większych problemów dostaną się do mieszkania, wspinając się po elewacji. Mrówki możesz sprowadzić do domu także zupełnie nieświadomie, na butach i ubraniach, bądź wraz z zakupami czy plonami, zebranymi z przydomowego ogródka.

Niezależnie od tego, jaką drogą mrówki wejdą do środka, jeden owad wystarczy, aby sprowadzić za sobą całą kolonię. Nie bez powodu robotnice poruszają się jedna za drugą, tymi samymi szlakami. Dzieje się tak, gdyż pozostawiają one za sobą feromony, za którymi podążają pozostałe. Stały dostęp do pożywienia będzie dla nich wystarczającym powodem, do zadomowienia się w kuchni, spiżarni lub jakimkolwiek dogodnym pomieszczeniu.

Jak pozbyć się mrówek z pomocą profesjonalistów?

Mrówki to szkodniki, które pomimo niepozornych rozmiarów potrafią porządnie zaleźć nam za skórę. Dlatego, jeśli borykasz się z nimi w swoim domu, a działania podejmowanie na własną rękę spełzły na niczym, zgłoś się po profesjonalną pomoc. W Patron Pest zajmujemy się dezynsekcją, czyli kompleksowym zwalczaniem wszelkich owadów, które atakują mieszkania i domostwa. Poza karaluchami, pluskwami czy osami i szerszeniami, w ramach usług dezynsekcji w Radomsku, doskonale radzimy sobie również z mrówkami. Wykorzystujemy profesjonalne metody i specjalistyczne środki, dzięki którym po dezynsekcji w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach, szkodniki znikają w mgnieniu oka.

Prowadząc akcje dezynsekcji w Końskich, działamy nie tylko na objawy, ale i przyczyną problemu. Likwidujemy zarówno robotnice, spacerujące po podłodze i ścianach w poszukiwaniu żywności, jak i lokalizujemy ich gniazdo. W ten sposób efektywnie rozprawiamy się z całą populacją. Skorzystaj z naszych usług dezynsekcji w Radomiu i śpij spokojnie. Pomożemy Ci dowiedzieć się, skąd w domu są mrówki i uniemożliwić im ponowne dostanie się do środka tą samą drogą.

Decydując się na nasze usługi dezynsekcji w Kielcach, masz pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony profesjonalnie i bezpiecznie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu doskonale radzimy sobie z mrówkami i z pewnością skutecznie wyprosimy je za próg.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również