Czego nie lubią mrówki, czyli co je odstrasza w domach?

Latem nasze domy chętnie odwiedzają różnorakie owady – od bzyczących much, przez nieprzyjemne komary aż po jeżące włosy na głowie szerszenie. Wśród nich znajdziemy również mrówki, symbol pracowitości, siły czy wytrwałości. Jednak ich nadmierna obecność może mieć tragiczne skutki, dlatego też przylgnęła do nich łatka uciążliwych szkodników. Wyjaśniamy, co odstrasza mrówki oraz jak zapobiec pojawieniu się ich w domu i ogrodzie. Podpowiadamy także, kiedy należy sięgnąć po profesjonalną pomoc.

Czego nie lubią mrówki – zapachy

Mrówki żyją w koloniach, które mogą liczyć nawet 50 tys. osobników. Ich obecność w ogródku może negatywnie odbić się na naszych roślinach, gdyż owady te przesuszają ziemię, odgryzają pąki kwiatowe i młode pędy. Nie można jednak odmówić im zasług za spulchnianie i napowietrzanie ziemi, a także zjadanie larw muchówek i rośliniarek. Mrówki na ogół są przydatne w ogrodzie, a problem pojawia się wtedy, gdy jest ich po prostu zbyt dużo. Warto więc zniechęcić je do osiedlania się na naszych grządkach. Czego nie lubią mrówki w ogrodzie?

Aby ustrzec się przed inwazją owadów, można wykorzystać aromaty, za którymi nie przepadają. Jakiego zapachu nie lubią mrówki? Jest to przede wszystkim pieprz i natka pietruszki, ale i tymianek, piołun, wrotycz, lawenda, mięta, liście pomidorów czy czosnek. Warto obsadzić ogród tymi roślinami, szczególnie w pobliżu domu, np. przy tarasie.

Woda i cytrusy na mrówki – jak z nich korzystać?

Kiedy pierwsze mrówki znajdą drogę do wnętrza naszego domu, możemy być pewni, że już wkrótce przybędzie ich jeszcze więcej. Owady te wraz z każdym krokiem rozprzestrzeniają feromony, których śladem podążają kolejne osobniki. Dlatego też możemy zauważyć, że robotnice poruszają się jedynie wytyczonymi szlakami. To znacznie ułatwia nam wyproszenie ich za próg. Czego nie lubią mrówki w domu? Wśród naturalnych sposobów na te szkodniki, ze względu na silny zapach, często wymieniane są owoce cytrusowe. Aby za ich pomocą odstraszyć mrówki z domu, wystarczy umieścić na ich ścieżkach płaskie pojemniki lub waciki nasączone roztworem z soku z cytryny i wody. Warto rozłożyć je także w szafkach kuchennych, aby nie tylko zabezpieczyć się przed owadami, ale i zapewnić sobie aromatyczne doznania.

Środki kuchenne, czyli soda oczyszczona, ocet i proszek do pieczenia na mrówki

Również ocet to coś, czego boją się mrówki. Okazuje się, że jego drażniący zapach jest nieprzyjemny także dla tych owadów. Polecamy zrobienie roztworu z octu i wody oraz przelanie go do butelki ze spryskiwaczem. Taki oprysk rozpylamy w miejscach, w których spacerują szkodniki. Jednakże czasami mimo naszych usilnych starań, mrówki coraz śmielej rozgaszczają się w domu, a nawet zakładają w nim gniazda. Poza tym długotrwałe zwalczanie ich za pomocą octu będzie nieprzyjemne również dla nas samych. W takim wypadku możemy sięgnąć po cięższą artylerię w postaci domowych trutek.

Szczególnej uwadze polecamy przede wszystkim sodę oczyszczoną, która skutecznie eliminuje robotnice. Jej równie zabójczym – dla mrówek oczywiście – zamiennikiem jest proszek do pieczenia. Taki „pokarm” rozsypujemy w okolicach gniazd, a także na ścieżkach, którymi poruszają się szkodniki czy wewnątrz szafek kuchennych. Zaletą tej metody jest bezpieczeństwo, gdyż substancje te można stosować w domach, w których przebywają dzieci i zwierzęta.

Czego nie lubią mrówki – jak dbać o dom, by zapobiegać ich pojawianiu się?

Aby nie musieć zastanawiać się, czego nie lubią mrówki faraona, hurtnice czy rudnice należy w odpowiedni sposób zadbać o dom. Chociaż nie zapewni to stuprocentowej ochrony przed mrówkami, robotnice z pewnością nie będą czuły się zaproszone w nasze progi. Istotne jest utrzymanie porządku w kuchni, gdyż to tam owady mogą znaleźć atrakcyjne pożywienie. Należy usuwać z blatów i podłóg wszelkie resztki i okruchy, a także nie pozostawiać niezabezpieczonych resztek jedzenia bądź otwartych napojów. Dla mrówek szczególnie kuszący będzie pokarm zawierający cukier – w tym miód, owoce, słodkie wypieki czy soki.

Ważnym krokiem w przeciwdziałaniu inwazji szkodników jest zabezpieczenie szczelin i otworów, przez które owady mogłyby dostać się do środka. Warto dokładnie sprawdzić okolice okien i drzwi, a wszelkie nieszczelności zakleić silikonem lub gipsem.

Kiedy domowe sposoby zawiodą, czyli profesjonalne metody na mrówki

Jeśli nie udało nam się w porę opanować mrówek i to one opanowały nasz dom, nieunikniona okaże się profesjonalna pomoc. Skorzystanie z usług firm zajmujących się dezynsekcją, takich jak Patron Pest, to gwarancja szybkiego i skutecznego uporania się z uciążliwym problemem. Dzięki naszemu doświadczeniu wiemy, jak poradzić sobie nawet z najliczniejszymi koloniami.

Swoje usługi świadczymy na obszarze województwa mazowieckiego i podkarpackiego:

Wykorzystywane przez nas środki chemiczne na mrówki w domu to profesjonalne produkty, zapewniające maksimum efektów w krótkim czasie. Metodę działania w każdym przypadku dobieramy indywidualnie m.in. do rozmiarów populacji i przestrzeni, jaką zawładnęły. Dokładamy wszelkich starań, aby szkodniki zniknęły raz na zawsze i nie zechciały ponownie osiedlić się w danym budynku.

Sprawdź również:

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również