PatronPest

Mrówki w domu – jak się ich pozbyć?

Zauważyłeś mrówki w mieszkaniu i zastanawiasz się, skąd się wzięły? Te drobne insekty to nie tylko zagrożenie dla domów jednorodzinnych, ale i mieszkańców blokowisk. Chociaż z pozoru wydają się małe i niepozorne, mogą być tak samo niebezpieczne, jak karaluchy, myszy i inne szkodniki. Dowiedź się, czym odstraszyć mrówki w domu oraz jak zabezpieczyć się przed ich powrotem.

Skąd mrówki biorą się w domu?

Nie wszystkie mrówki, jakie spotykamy w swoich domach, zakładają w nich gniazda. Niektóre odmiany wpraszają się w nasze progi jedynie w poszukiwaniu pożywienia, a następnie wracają na zewnątrz. Są jednak gatunki, które szukają u nas długookresowego lokum. 

Zachęca je wysoka temperatura i wilgotność, towarzysząca letnim miesiącom. Wówczas owady migrują, aby znaleźć dobre miejsce do osiedlenia się. Ze względu na dostęp do różnego rodzaju pożywienia, wybór często pada na nasze domostwa. Insekty skuszą pozostawione na wierzchu i niezabezpieczone resztki jedzenia czy okruszki, a także łatwy dostęp do koszy na śmieci, w tym szczególnie odpady biodegradowalne.

Ze względu na małe rozmiary, mrówka jest w stanie przecisnąć się nawet przez najmniejszą szczelinę, dlatego często przenika do środka przez zakamarki okien, drzwi i ścian, a także rury i podłogi. Nawet jedna czarna mrówka w domu, może w szybkim tempie przerodzić się w duży problem, gdyż przez pozostawione feromony, ściągnie za sobą swoje koleżanki. Dlatego też nie należy ignorować pierwszych symptomów ich obecności.

Jak rozpoznać obecność mrówek w mieszkaniu?

Jak wiadomo, mrówki nie osiągają dużych rozmiarów, dlatego rozpoznanie ich obecności w domu nie jest łatwe. Chociaż mogą zostawiać ślady na pożywieniu, to nie będą one tak wyraźne, jak te po gryzoniach czy karaluchach. Poza tym mrówki nie mają też charakterystycznego zapachu, nie zauważymy również śladów ich moczu i defekacji. 

Zwykle odkrywamy je zupełnie przypadkowo, gdy te wędrują już po mieszkaniu. Mrówki w kuchni będą przechadzały się po podłodze, ścianach, blatach kuchennych bądź stole – wszędzie tam, gdzie są w stanie znaleźć niezabezpieczone jedzenie. Znajdziemy je także w szafkach i szufladach, a także za meblami. Co na mrówki w domu, skoro wiemy już jak rozpoznać ich obecność?

Jakiego rodzaju mrówki pojawiają się w domach?

Chociaż z pozoru, wszystkie mrówki są do siebie podobne, w naszych domach znajdziemy różne ich odmiany. Czasami może to zaważyć na metodzie ich zwalczania, dlatego warto dokładniej się im przyjrzeć. 

Gatunki mrówek, jakie możemy spotkać to m.in.:

  • mrówki Faraona – są bardzo małe, ponieważ osiągają od 2 do 4 mm długości. Dlatego też mieszczą się w najmniejszych szczelinach i chętnie budują gniazda w domach. Faraonki odżywiają się głównie cukrem i białkiem – nie pogardzą owocami, słodyczami, wypiekami, jajkami, ugotowanym mięsem, a nawet pokarmem dla zwierząt domowych.
  • Gmachówki – są stosunkowo duże, ich ciemne pancerze osiągają od 5 do 16 mm długości. Często zamieszkują lasy i drzewa, a także drewniane domki. Są najbardziej aktywne nocą.
  • Hurtnice – zwane też mrówkami europejskimi – najpopularniejsza odmiana w naszym kraju. Mierzą od 4 do 9 mm długości i mają brunatny pancerz. Pożywienia szukają z daleka od mrowiska, ale mogą zakładać gniazda również w domach. Hurtnice mogą wyrządzić szkody w ogrodzie, ponieważ odkrywają korzenie roślin, doprowadzając do ich wysuszenia.
  • Mrówki darniowe – osiągają rozmiary od 3 do 8 mm, a gniazda zakładają na suchym podłożu. Są gatunkiem drapieżnym, żywiącym się padliną. Zimą szukają schronienia w ciepłych budynkach.
  • Rudnice – mierzą od 6 do 11 mm, a ich pancerz ma czarno-rudy kolor. Zamieszkują lasy, gdzie budują imponujące mrowiska, o wysokości nawet 1 metra. Żywią się owadami leśnymi.
  • Amazonki – mierzą do 7 mm. Charakteryzuje je bojowe nastawienie. Są bezwzględne w walce z innymi mrówkami.

Jak znaleźć gniazdo mrówek?

Zauważyłeś mrówki w kuchni? Co robić, aby się ich pozbyć? Pierwszym krokiem powinno być zlokalizowanie gniazda. W tym celu należy obserwować drogi poruszania się mrówek. Ze względu na feromony, owady te poruszają się stałymi ścieżkami i rzadko z nich zbaczają. Śledząc ich ślady, szybko odnajdziesz gniazdo. 

Z doświadczenia wiemy, że zwykle jest ono ulokowane w jakieś szczelinie lub innym trudno dostępnym miejscu, takim jak listwy przypodłogowe. Jeśli nie uda Ci się znaleźć gniazda, możesz przypuszczać, że owady jedynie stołują się w Twoim mieszkaniu. Jak poradzić sobie z taką inwazją mrówek w domu?

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek z mieszkania

Domowe sposoby na mrówki mogą przybierać dwie formy działania – eliminowanie lub odstraszanie insektów. Faktem jest jednak, że ich skuteczność jest – delikatnie mówiąc – umowna. Jeśli znajdziemy gniazdo lub zauważymy bardzo małe mrówki w domu, najprawdopodobniej mamy problem z Faraonkami. 

Jak pozbyć się mrówek Faraonek w domu? Przygotuj własnej roboty trutki z boraksem, środkiem wykorzystywanym do lutowania. Owady wniosą ją do mrowiska, co spowoduje wysuszenie ich i ich larw. Oto jak to zrobić:

  • zmieszaj żółtko z boraksem (ok. 1/10 objętości żółtka). Gotową truciznę umieść w pobliżu gniazda.

Trutkę stosujemy co 2-3 dni. Należy mieć jednak na uwadze, że taka domowa substancja może być niebezpieczna dla dzieci i zwierząt domowych. Nigdy nie mamy też gwarancji tego, że cały zabieg wykonaliśmy poprawnie. Lepiej zdać się na ekspertów z Patron Pest.

Natomiast, jeżeli insekty mają gniazdo poza domem, możemy zastosować naturalne odstraszacze. Czego nie lubią mrówki w domu? Przede wszystkim woni, uniemożliwiającym im rozpoznanie własnych feromonów. 

Drażni je zapach liści pomidorów, czarnego orzecha, majeranki i czarnego bzu. Warto przygotować mieszankę w płynie, którą łatwo zaaplikujesz w miejscach występowania owadów. Wystarczy, że zalejesz liście wodą i odczekasz kilka dni. Nie lubią również zapachu piołunu, piżmaka wiosennego, ostróżki i pokrzywy. Pamiętaj jednak, że to jedynie półśrodek, a nie realne rozwiązanie problemu! 

Profesjonalne środki i sposoby na likwidację mrówek

Kluczem do tego, jak pozbyć się mrówek w mieszkaniu, jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań. Jeśli nie chcemy stosować domowych sposobów lub okazały się ona nieskuteczne, możemy postawić na produkty sklepowe. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do fachowców takich jak nasza firma. Świadczymy usługi dezynsekcji w Końskich oraz innych miastach województwa podkarpackiego i mazowieckiego.

Ponadto możesz skorzystać z elektronicznych odstraszaczy ultradźwiękowych, które działają również na inne insekty i gryzonie. Kolejnym rozwiązaniem są elektrofumigatory, czyli urządzenia emitujące opary substancji drażniącej mrówki. Mało kto jednak wie, jak rozmieścić je odpowiednio, by insekty nie tylko zmieniły miejsce bytowania, ale na stałe dały nam spokój.

Właśnie dlatego, o wiele lepiej zdać się na pomoc profesjonalistów, przeprowadzający zabiegi dezynsekcji. Jeżeli problem Cię przerasta, gdyż kolonia rozrosła się do niewyobrażalnych rozmiarów, bądź chcesz pozbyć się mrówek w szybki sposób postaw na usługi dezynsekcji w Kielcach i okolicznych miejscowościach. Nasi specjaliści z PatronPest podejmą wszystkie niezbędne kroki, by wytępić plagę owadów, zagnieżdżoną w Twoim domu lub mieszkaniu. 

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu potrafimy trafnie rozpoznać gatunek insektów, z jakimi przychodzi się nam zmierzyć oraz dobrać odpowiednie metody działania. Zapewniamy profesjonalną pomoc w walce z mrówkami i dokładamy wszelkich starań, aby uporczywy problem zniknął raz na zawsze. Postaw na sprawdzonych fachowców od dezynsekcji w Piotrkowie Trybunalskim i nie tylko.

Doradzimy Ci też, jak nie dopuścić do ponownego zagnieżdżenia się owadów w Twoim domu. W Patron Pest przywiązujemy bardzo dużą wagę do bezpieczeństwa Twojego i Twoich najbliższych, dlatego podchodzimy do naszej pracy z właściwą odpowiedzialnością. Nasi pracownicy zawsze dokładnie poinformują Cię o wszystkich zaleceniach lub ewentualnych obostrzeniach. Specjalizujemy się w dezynsekcji w Radomsku, Radomiu Kielcach i innych okolicznych miejscowościach.

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać pojawianiu się mrówek w domach?

Najważniejszą zasadą, jakiej należy przestrzegać, aby zabezpieczyć się przed mrówkami w domu, jest higiena. Nie oznacza to, że owady na pewno nie zagoszczą w sterylnie czystym mieszkaniu, ale porządek zmniejsza szanse, na odwiedziny nieproszonych gości. 

Należy zwrócić uwagę na pewne istotne szczegóły, takie jak regularne odkurzanie i trzepanie dywanów, sprzątanie pod meblami oraz regularne wynoszenie śmieci. Ponadto warto poświęcić czas na dokładne umycie kosza na śmieci, tak aby nie pozostały w nim resztki i woda.

Poprzez staranne mycie podłóg usuniemy z niej feromony zapachowe, dzięki czemu udaremnimy kolejnym osobnikom próbę zasiedlenia się np. w starym gnieździe. W profilaktyce przeciwko mrówkom ważne są też odpowiednie zabezpieczenia żywności i niedopuszczanie do sytuacji, w której owady miałyby swobodny dostęp do pożywienia.

Kolejnym ważnym krokiem jest zabezpieczenie miejsc, przez które insekty mogłyby ewentualnie dostać się do środka. Chociaż mikroskopijny rozmiar pozwala im na wędrówkę przez najmniejsze szpary, możemy skutecznie udaremnić lub utrudnić im zagnieżdżenie się w zakamarkach naszego domu. Uszczelnij drzwi, okna, instalacje oraz wszelkie otwory w ścianach. Zwróć uwagę także na szpary w podłogach. Klienci decydujący się na nasze usługi dezynsekcji w Radomiu bądź w innym mieście, mogą liczyć na pomoc w zabezpieczaniu terenu przed mrówkami.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również