Jak się pozbyć pluskwy domowej? Skuteczne metody zwalczania tego pasożyta

Chociaż pluskwa domowa nie jest tak niebezpieczna, jak karaluch czy prusak, to jednak nikt z nas nie chce odkryć ich siedliska w swoim domu. Po ukąszeniu pozostawia na skórze długo utrzymujące się, czerwone bąble, którym towarzyszyć może uciążliwy świąd i wysypka. Niestety, pluskwy samodzielnie raczej nie wyniosą się z naszych włości. Z tego artykułu dowiesz się, skąd się biorą, jak je zlokalizować oraz jak skutecznie pozbyć się ich ze swojej posesji.

Skąd w domach biorą się pluskwy?

Przyjęło się, że problem wszelkiego robactwa w domach i mieszkaniach, dotyczy jedynie zapuszczonych, niezadbanych lokali. W rzeczywistości insekty mogą pojawić się nawet w najczystszych domostwach. W przypadku pluskiew czystość jest dodatkową zachętą do zamieszkania wśród nas, ponieważ brud utrudnia im swobodne poruszanie się. 

Owadom tym sprzyja duża gęstość zaludnienia – lubują się w budynkach wielorodzinnych, w których poszczególne mieszkania połączone są ze sobą np. pionami instalacyjnymi. Dzięki temu mogą przemieszczać się pomiędzy nimi w poszukiwaniu nowego żywiciela. Jednak najczęściej winę za pojawienie się pluskiew, ponosimy my sami, nieświadomie przynosząc je z innych miejsc, np.:

  • środków transportu publicznego – autobusów, pociągów;
  • hoteli, hosteli i schronisk;
  • kin i teatrów;
  • szpitali i sanatoriów;
  • gości i rodziny, u której nocowaliśmy.

Ponadto ryzykiem pojawienia się pluskiew jest przynoszenie do domu mebli i dekoracji z drugiej ręki. Warto zaznaczyć, że nie muszą to być stare przedmioty – wystarczy, że w mieszkaniu sprzedającego, zagnieździły się te dokuczliwe robaki.

Najczęstsze miejsca występowania pluskiew w domach

Ze względu na małe rozmiary, pluskwy chętnie zagnieżdżają się w trudno dostępnych miejscach, tak aby skomplikować nam ich znalezienie i usunięcie. Dlatego, zanim przejdziemy do tego, jak pozbyć się pluskiew z mieszkania, spróbujmy je zlokalizować np. w tych miejscach:

  • gniazdkach elektrycznych,
  • łóżkach, materacach i pościeli,
  • szczelinach ścian i podłóg,
  • na posłaniach zwierzaków domowych,
  • szafach,
  • pod tapetami,
  • za obrazami i innymi wiszącymi dekoracjami,
  • pod boazerią,
  • wewnątrz mebli tapicerowanych.

Podobnie jak komary czy kleszcze, żywią się krwią zwierząt ciepłokrwistych i pasożytują na człowieku. Ponieważ chcą być jak najbliżej źródła pożywienia, najczęściej znajdujemy pluskwy w materacu. Jak pozbyć się ich raz na zawsze?

Jak się pozbyć pluskwy – domowe sposoby

Pasożyty od wieków są problemem dotykającym skupiska ludzkie. Dlatego też z pokolenia na pokolenie przykazywano sobie domowe sposoby na to, jak pozbyć się pluskiew. W teorii najłatwiejszym sposobem jest poddanie tych owadów pod działanie temperatury wyższej niż 45 stopni lub niższej niż -16 stopni Celsjusza, jednak w rzeczywistości nie jest to takie proste do osiągnięcia. Zatem czym zwalczyć pluskwy w domu?

Przede wszystkim trzeba stwierdzić, że domowe sposoby cechują się raczej niską skutecznością. Bez względu na to, czy będzie to żel krzemionkowy, czy liście fasoli, efekty raczej nie zaskoczą nas zbyt pozytywnie.

Co ciekawe, problemem może być nie tylko pozyskanie świeżych liści fasoli, ale i brak pewności co do tego, że wyeliminowaliśmy wszystkie osobniki. Wprawdzie żel krzemionkowy nie jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt, ale walka z pluskwami za jego pomocą może być bardzo czasochłonna, a także nieefektywna. Domowe metody w dużej mierze opierają się na mitach, jakie często przekazywali nam nasi rodzice, którzy nie mieli dostępu do tak nowoczesnych technologii, jak my.

Aby skutecznie pozbyć się pluskiew, należy wykorzystać  produkty, które zabijają również larwy. Jedyny taki sposób na pluskwy w mieszkaniu to profesjonalna dezynsekcja wykonana przez naszych specjalistów z Patron Pest. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu doskonale wiemy, jak rozpoznać ślady obecności insektów, w jakich miejscach znalazły schronienie oraz co zabija pluskwy.

Sprawdź też:

Jak przebiega profesjonalne zwalczanie pluskwy – dezynsekcja

Przebieg samego zabiegu dezynsekcji jest uzależniony od zastosowanej metody. Nasi pracownicy biorą pod uwagę wielkość zainfekowanego pomieszczenia, typ obiektu, w którym się znajduje oraz potencjalną liczebność populacji: inaczej działamy w mieszkaniach, inaczej w domach jednorodzinnych czy w halach magazynowych bądź budynkach przemysłowych. Bez względu na to, czy postawimy na fumigację, wymrażanie, czy inną metodę musimy należycie przygotować pomieszczenie.

Załóżmy, że zauważyliśmy pasożyty w sypialni, nie wiemy, jak pozbyć się pluskiew z łóżka i wzywamy na pomoc ekipę dezynsekcyjną. W pierwszej kolejności z pokoju należy usunąć wszystkie małe przedmioty. Największą uwagę musimy zwrócić na miękkie zabawki, pluszaki, zasłony, koce, poduszki, zasłony, firany i inne tekstylia, ponieważ w nich również mogły zagnieździć się owady. 

Następnie opróżniamy szafy oraz zabieramy pościel. Ze ścian zdejmujemy obrazy i inne ozdoby, a wszystkie meble odsuwamy od ścian. Dzięki temu specjaliści mają dostęp do wszelkich miejsc, w których lubią ukrywać się pluskwy. W przypadku łóżka kluczowe znaczenie mają nawet takie szczegóły jak kieszenie zamków, pikowane guziki, czy otwory na śruby.

Kiedy pomieszczenie jest już odpowiednio przygotowane, możemy przystąpić do dezynsekcji. Co na pluskwy sprawdza się idealnie?

  • Metoda opryskowa – zwalczająca owady kontaktowo, ale bezpieczna dla ludzi i zwierząt.
  • Zamgławianie ULV – najskuteczniejsza w przypadku pluskiew. Za sprawą niewielkich kropel, dociera w trudno dostępne miejsca, czyli te, które pluskwy lubią najbardziej.
  • Fumigacja – wykorzystująca silnie trujące gazy. Z tego powodu wykorzystuje się ją w obiektach niezamieszkanych, a także w dezynsekcji silosów i maszyn.
  • Streamowanie – polegające na zastosowaniu pary wodnej i wysokiej temperatury.

Sposoby zapobiegania ponownemu pojawieniu się pluskwy w domu

Skuteczna walka z pluskwami obejmuje także zabezpieczenie się na wypadek powrotu nieprzyjemnego problemu. Po każdym wykonanym przez nas zabiegu identyfikujemy miejsca, które wymagają uszczelnienia – szpary w podłogach i ścianach, odstające tapety, nieszczelną boazerię czy wykończenie paneli. 

Zalecamy także wypranie wszystkich rzeczy, jakie znajdowały się w mieszkaniu i mogły posłużyć za kryjówkę insektów. Należy wybrać program z wysoką temperaturą oraz zastosować odpowiednie detergenty. Krok ten jest niezwykle ważny, ponieważ eliminuje dorosłe osobniki, larwy i jaja oraz zapobiega odnowieniu się populacji. Ponadto przez najbliższe tygodnie po dezynsekcji należy uważnie obserwować miejsca podatne na zagnieżdżanie się pluskiew. Jeśli zauważymy ślady ponownej obecności pasożytów – powtórzmy zabieg.

Pluskwy, tak jak i inne szkodniki, robią wszystko, aby nie dać się, tak łatwo wyeliminować z naszego otoczenia. Dlatego też walka z nimi przez niedoświadczone osoby jest zdana na porażkę. Zabieg dezynsekcji wykonywany przez Patron Pest obejmuje zdiagnozowanie problemu, przygotowanie planu działania, kompleksowe wykonanie go oraz zabezpieczenie miejsca przed powrotem insektów. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, biorąc pod uwagę wszelkie zmienne i szczegóły, a także służymy profesjonalną obsługą przez cały okres współpracy.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również