PatronPest

Karaluchy w domu – jak się pozbyć

Gdy w domu pojawią się karaluchy, to nie ulega wątpliwości, że mamy spory problem. Te insekty, o szczególnie silnym instynkcie przetrwania, są bardzo trudne do wytępienia i bez szybkiej reakcji w ekspresowy sposób rozprzestrzenią się po całym mieszkaniu. Walka z karaluchami jest trudna, ale nie niemożliwa do wygrania. Zastanawiasz się, czym zwalczyć karaluchy w domu? Sposobów jest wiele, ale aby uskutecznić podejmowane działania, musisz dobrze poznać swoich przeciwników – dowiedzieć się jak wyglądają i czego nie lubią karaluchy.

Jak wygląda karaluch?

Karaluchy, a właściwie karaczany wschodnie są stosunkowo łatwe do rozpoznania. Ich głowa nie jest wyraźnie oddzielona od tułowia, przykrytego skrzydłami lub w przypadku samic – pozostałościami po nich. Insekty te nie latają, lecz mogą szybować, aby przedostawać się z miejsca na miejsce. Karaluchy mierzą od siedemnastu milimetrów do trzech centymetrów, a ich czułka mogą być nawet dłuższe! Ciała karaluchów są błyszczące, a dominujące barwy to różne odcienie koloru rudego lub brunatnoczarnego, choć zdarzają się nawet idealnie czarne osobniki.

Karaluchy są bardzo zwinne i szybkie. W ciągu jednej sekundy mogą zmienić kierunek biegu aż 25 razy, dlatego tak trudno je złapać. Umożliwia im to wyjątkowo czuły układ nerwowy, skrywający się pod postacią włosków na odnóżach. Jeśli już uda nam się schwytać szkodnika, zlikwidowanie go również nie będzie takie proste. Karaluchy są znane ze swojej wytrzymałości, bowiem uodparniają się na niekorzystne warunki zewnętrze od milionów lat. Są w stanie przeżyć bez wody i pożywienia 40 dni i wstrzymać oddech na godzinę. Nie straszne im różne trucizny i chemikalia, a nawet wybuch bomby atomowej, ponieważ mogą przyjąć stukrotnie większą dawkę promieniowania radioaktywnego niż człowiek. I to bez żadnego uszczerbku na zdrowiu! Jeśli myślisz, że dobry sposób na karaluchy w mieszkaniu to dosłowne ukręcenie im głowy to również jesteś w błędzie – dekapitowane utrzymają wszystkie funkcje życiowe nawet przez tydzień. Te insekty to po prostu mali twardziele.

Rodzaje karaluchów

W Polsce można spotkać 16 odmian karaluchów, ale tylko dwa z nich to gatunki synantropijne, czyli takie, które zamieszkują: domy, mieszkania, magazyny, podziemne rury, piwnice i inne siedziby ludzkie. Mowa tu o wspomnianym już karaczanie wschodnim oraz karaczanie prusaku. To one spędzają nam sen z powiek, zagnieżdżając się we wszelkich szczelinach i zakamarkach naszych domów.

Pozostałe gatunki karaluchów żyją w cieplarniach albo występują w środowisku naturalnym i możemy spotkać je podczas spaceru. Będzie to na przykład zadomka polna, występująca w lasach, zaroślach, ogrodach i sadach, czy karaczan surinamski, zamieszkujący poszycia trawników i stosy kompostu. W lesie możemy natknąć się na bezżyłkę plamistą i zadomkę leśną. W terrarystyce pożądany jest z kolei karaczan zielony, charakteryzujący się niezwykłym ubarwieniem.

Czy karaluchy są groźne?

Wprawdzie karaluchy nie gryzą tak jak komary czy osy, ale pomimo to stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka. Mogą przenosić na sobie różne bakterie i wirusy wywołujące choroby, a także pierwotniaki i grzyby. Może to doprowadzić do rozwinięcia się dolegliwości takich jak dur brzuszny, cholera, gruźlica, tężec, grypa oraz biegunka czy wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Nawet jeden karaluch w domu może wywołać zatrucia pokarmowe i alergie. W jaki sposób? Alergeny, pozostawione przez insekty, mogą dostać się do naszego organizmu poprzez zanieczyszczoną żywność, czy po prostu wdychanie ich z powietrza.

Do wystąpienia alergii przyczynić się może także słaba higiena i nie zbyt częste mycie rąk. Stan alergiczny objawia się silnym katarem, kaszlem, dusznościami i zmianami skórnymi. Szczególnie narażone na nie będą osoby cierpiące na astmę.

Karaluch a prusak – jak je rozróżnić?

Powyżej wspomniany już został karaczan prusak, który podobnie jak karaczan wschodni może zagnieździć się w Twoim domu. Odróżnić je od siebie można poprzez odmienne ubarwienie i wielkość. Prusak to robak podobny do karalucha, jednak nieco od niego mniejszy (mierzy około 10-15 milimetrów) o brudnożółtym i czerwonym ubarwieniu. Jego ciało jest bardziej spłaszczone, dzięki czemu jeszcze lepiej przedostaje się przez różne szczeliny. W pozostałych kwestiach, owady te, są do siebie bardzo podobne. Są wszystkożerne, dlatego chętnie sięgają po pozostawione przez nas resztki, śmieci czy wszystko to, co przez przypadek znalazło się na podłodze. Lubują się w cieple i chętnie wybierają wilgotne pomieszczenia, takie jak łazienka i kuchnia.

Nasze domy to dla nich idealne schronienie – pełne pożywienia oraz zakamarków do ukrycia się. Karaluchy i prusaki przedostają się do mieszkań przez szczeliny i pęknięcia, w których też chowają się za dnia. Jeśli ciekawi się, czy karaluchy wchodzą do łóżka, odpowiedź brzmi… tak. Mogą ukryć się w pokojach, pod parapetami czy między ramą a materacem.

Domowe sposoby na pozbycie się karaluchów

Wiesz już, jak wygląda karaluch domowy, pora poznać sposoby na pozbycie się karaluchów i prusaków na własną rękę. Kluczem jest szybka reakcja na pierwsze oznaki problemu, ponieważ jeden, wstrętny czarny karaluch może w mgnieniu oka złożyć jaja, z których rozwiną się larwy, a zatem kolejne niechciane robaki. Wśród domowych sposobów znajdziemy pułapki na szkodniki w postaci słoików z fusami po kawie – najedzone owady nie są w stanie wspiąć się po gładkich ściankach naczynia i uciec z potrzasku. Inny sposób na karaluchy w domu to zwabienie ich do misek wypełnionych piwem, rarytasem dla insektów, w którym utopią się po upojeniu. Można również nasączyć trunkiem szmatki i porozkładać w miejscach, w których były widziane, aby zwabić je zapachem. Złapane owady należy zalać wrzątkiem i spalić.

Dezynsekcja – skuteczne rozwiązanie problemu

Większość domowych sposobów skupia się jednak na zwalczaniu żywych osobników. Odpowiedzią na pytanie, jak skutecznie pozbyć się karaluchów, jest zastosowanie metod niszczących również ich gniazda. Możesz postawić na trutki dostępne w marketach które jednak zazwyczaj nie przyniosą długotrwałych i pożądanych efektów. Można też zlecić zadanie profesjonalistom z naszej firmy.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, jaki możemy zaoferować, jest metoda żelowa. Polega ona na rozprowadzeniu żelu, imitującego pokarm wraz z niewyczuwalną dla owadów substancją trującą. Feromony w nim zawarte zwabiają insekty, które mogą również roznosić żel pomiędzy sobą. W ten sposób zasięg jego działania samoczynnie zwiększa się, co wpływa również na jego skuteczność. Co więcej, po zastosowaniu tej metody nie ma konieczności wietrzenia pomieszczeń, ani usuwania z nich wilgoci. Specjaliści od dezynsekcji wiedzą, jak wytępić karaluchy w mieszkaniu bez zagrożenia dla zdrowia i życia jego mieszkańców. Nauczeni doświadczeniem zlokalizują wszystkie miejsca, w których mogły zagnieździć się szkodniki, a następnie zastosują odpowiednie środki chemiczne. Firma taka jak nasza, specjalizująca się w dezynsekcji, dosłownie ściągają z Ciebie cały ciężar zwalczania niechcianych insektów.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również