Pluskwa domowa – co to jest i jak wygląda?

Czym jest pluskwa domowa?

Pluskwa domowa to owad z rodziny pluskwowatych, który jest aktywny głównie w nocy. Owad ten w przeszłości żywił się krwią nietoperzy. Jednak z momentem kiedy człowiek zaczął szukać schronienia w jaskiniach, pluskwa upodobała sobie właśnie nasz gatunek jako głównego żywiciela.

Pluskwa domowa ma czerwono-brązowe owalne, spłaszczone ciało o długości od 4 do 6 mm. Podczas poszukiwania pożywienia na ciele występują charakterystyczne paski, tworzące brązowe marszczenia. W momencie kiedy owad zje, odwłok zmienia kolor na bardziej czerwony i zwiększa swoją objętość.

Pluskwa domowa na przedzie posiada parę szeroko rozstawionych oczu, wrażliwych na oświetlenie, a na stopach haczyki, które umożliwiają jej wspinaczkę i dotarcie do trudnodostępnych miejsc. Owad wyposażony jest w ssawkę, swoim kształtem i budową podobną do igły, którą może chować pod ciałem.

Pluskwa domowa – występowanie

Pluskwa domowa

Obecnie pluskwa domowa upodobała sobie towarzystwo człowieka i osiedla się w zamieszkałych domach i mieszkaniach. Z racji tego, że te owady lubią ciemność, chowają się w miejscach małych i trudnodostępnych dla człowieka jak stelaż łóżka, tapczany, w drobnych szczelinach na ścianie, za obrazami, kinkietami, przy karniszu, w szufladach, listwach ściennych, w obiciach foteli, gniazdkach elektrycznych i innych miejscach, które wymagają niejednokrotnie rozmontowania w celu sprawdzenia.

Niejednokrotnie obecność pluskwy domowej w domu kojarzona była z bałaganem i brudem w domu, jednak nic bardziej mylnego. Owad ten dostaje się do domu głównie z pomocą człowieka, na ubraniu po jeździe autobusem czy w walizce po powrocie z wakacji, wizycie w hotelu czy u innych osób, które mają pluskwy. Pluskwy potrafią także przemieszczać się przy użyciu szczelin przy rurach grzewczych, a nawet po elewacji budynku. Także mimo tego, że człowiek może przyczynić się do jej rozprzestrzeniania, nie do końca ma na to wpływ i możliwość przeciwdziałania.

Okazuje się, że o obecności pluskwy domowej można się przekonać bez konieczności zobaczenia jej. Owad posiada specjalny gruczoł, który produkuje tłustą substancję w stresogennych sytuacjach. Płyn ten swoim zapachem przypomina zapach kolendry siewnej czy gnijących malin. Może nie pomoże nam to zlokalizować położenie pluskwy, ale z pewnością da nam rozeznanie, że w naszym domu może znajdować się właśnie ten owad.

Pluskwa domowa – czy jest niebezpieczna?

Ukąszenie pluskwy

Jak wspomniane powyżej, pluskwa domowa jest owadem krwiożernym. Żywi się krwią, głównie ludzką. Atakuje w nocy kiedy jest ciemno, a wszyscy domownicy śpią. W związku z tym, że pluskwa znieczula miejsce w które ma zamiar się wkuć, ukąszenia jej są z reguły bezbolesne, a co za tym idzie wielokrotne. Owad z reguły wgryza się w miejsca które są odsłonięte i łatwo dostępne, czyli twarz i okolice, nogi, ręce.

Ukąszenie objawia się sporymi plamkami i bąblami o średnicy ok. 5 cm. Zmiany te są wrażliwe i swędzące. Jeżeli ukąszeń było kilka bądź kilkanaście blisko siebie, mogą one łączyć się i tworzyć jedną wielką wysypkę, która łatwo zaognia się przy drapaniu. Możliwe, że po ukoszeniu na uszkodzonej skórze dojdzie do nadkażenia bakteryjnego jednak, na szczęście tego rodzaju ukoszenia, nawet w sporej ilości nie są groźne dla człowieka.

Dużo większym problemem jest psychika ludzka, na której obecność pluskiew w domu i ich ukoszenia pozostawiają ślad na dłuższy czas. Dlatego konieczne jest jak najszybsze pozbycie się pluskwy domowej z naszego otoczenia. Jak to zrobić?

Jak pozbyć się pluskwy domowej?

Jak się pozbyć pluskiew

Żeby osiągnąć jak najlepszy efekt w zwalczaniu pluskwy domowej niezbędna jest profesjonalna interwencja. Dezynsekcja jest dwuetapowa (wykonujemy dwa zabiegi w odstępie dwóch/trzech tygodni) metodami oprysku ręcznego szczegółowego oraz zamgławiania ULV przy wsparciu insektycydów z grupy pyretroidów, neonikotynoidów oraz środków chemicznych zamykających przetchlinki owadów. Obecnie są to w 100% skuteczne i najbezpieczniejsze metody i środki do zwalczanie tych owadów.

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest odpowiednie przygotowanie mieszkania. Ważne, aby przygotować do dezynsekcji wszystko co potem może być uprane i wyczyszczone. Należy usunąć wszystkie artykuły spożywcze, kosmetyczne i artykułu do higieny osobistej. Trzeba pamiętać aby szczelnie zabezpieczyć zabawki i urządzenia elektryczne. Na czas dezynsekcji wszyscy ludzie i zwierzęta muszą opuścić pomieszczenie.

Patronpest

Jeżeli potrzebujesz naszej pomocy w pozbyciu się pluskwy domowej skontaktuj się z nami. Tam gdzie inna firma zawodzi my przychodzimy z pomocą. Wyślij wiadomość na adres: biuro@patronpest.pl. Odezwiemy się do Ciebie w celu wyceny.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również