Jeżeli wyczuwasz specyficzną woń zgniłych malin, a w łóżku zauważyłeś ślady krwi, może to świadczyć o niechcianych lokatorach w Twoim domu. Pluskwy są niczym pasażer na gapę – pojawiają się w naszych domach wraz z meblami z drugiej ręki. Również my sami możemy nieświadomie przynieść je z komunikacji miejskiej czy motelu poza domem, a pojedyncze pluskwy w domu szybko przerodzą się w liczną rodzinkę. Jak pozbyć się tych nieproszonych gości?
Jak wygląda pluskwa domowa?
Pluskwy swoim wyglądem przypominają pestki jabłka. Są to owalne, spłaszczone owady z szeroką głową, na której osadzone są duże oczy i czułki. Wyposażone są w 3 pary cienkich odnóży, zakończonych haczykami. Dzięki tym cechom mogą szukać schronienia nawet w najtrudniej dostępnych miejscach i szybko zmieniać swoje położenie. Specyficzne odnóża zapewniają im dużą przyczepność do najróżniejszych rodzajów podłoża – od naszej skóry, przez drewniane meble aż po ściany – natomiast czułki pozwalają na sprawny odbiór otoczenia i znajdowanie pożywienia.
Ciało pluskwy przybiera różne barwy, w zależności od tego, jak dawno żerowała na żywicielu. Jeśli insekt nie jadł od dłuższego czasu, może mieć jasnobrązową, pomarańczową, żółtą bądź niemal białą barwę. Te bytujące bliżej człowieka będą ciemnobrązowe. Co ciekawe, tuż po pożywieniu się na ciele pluskwy pojawia się ciemnoczerwona lub czarna plamka. Znając już charakterystykę tych insektów, możemy przejść do wyjaśnienia m.in.: jak sprawdzić, czy w naszym otoczeniu są pluskwy.
Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy – ukąszenia pluskwy domowej
Paradoksalnie o obecności insektów w domu możemy przekonać się na własnej skórze. Jednym ze sposobów na to, jak rozpoznać, że w domu są pluskwy, jest odkrycie na ciałach domowników śladów ich ukąszeń. Jak je znaleźć i poprawnie zidentyfikować?
Same ugryzienia najczęściej powstają w nocy, ponieważ wtedy owady te są najbardziej aktywne. Zaczerwienione ślady po ukąszeniach są większe niż te pozostawiane przez pchły i układają się w charakterystyczne, geometryczne kształty. Zdarza się, że po zbyt długim żerowaniu, pojawia się również nieprzyjemna reakcja alergiczna. Ugryzienia tych owadów znajdziemy przede wszystkim na brzuchu, szyi, ramionach, barkach, plecach i klatce piersiowej. Może towarzyszyć im świąd i wysypka.
Ślady wylinki pluskwy i martwe pluskwy
Insekty takie jak pluskwa domowa przechodzą przez wiele stadiów rozwoju. Począwszy od jaja, przez larwę, tzw. nimfę, aż do dorosłego i w pełni dojrzałego osobnika. Pasożyty rozmnażają się w ekspresowym tempie. Każda samica jest w stanie znieść do 4 jaj każdego dnia, co przekłada się na 400-500 jaj przez całe jej życie. Stąd kolejnym sposobem na to, jak znaleźć pluskwy w domu, jest rozpoznanie śladów po wylince nimf.
Wyglądem przypominają złuszczony, zanieczyszczony naskórek, pozostawiony w pobliżu najczęstszych kryjówek pluskiew. O wiele rzadziej natkniemy się na martwe insekty. Pluskwy potrafią przeżyć bez pożywienia 40 tygodni i w przypadku braku żywiciela zapadają w stan hibernacji. Kolejnym śladem nieproszonych gości są odchody pluskwy. Jak wyglądają? Są to malutkie, czarne kuleczki pozostawione na podłodze lub na ścianie i jest to nic innego jak przetrawiona krew żywiciela.
Gdzie szukać pluskiew — materace, meble tapicerowane
Pluskwy, podobnie jak inne insekty, nie przepadają za światłem dziennym. Wobec tego na gniazda wybierają zacienione i trudne do wykrycia miejsca. Dodatkowo przez małe rozmiary ciała, mogą wcisnąć się w dosłownie każdą, nawet najmniejszą szczelinę.
Z naszego doświadczenia i wieloletniej praktyki możemy podpowiedzieć, gdzie szkodniki te lokują się najczęściej. Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu są pluskwy? Polecamy dokładnie przeczesanie następujących kryjówek:
- łóżka i materace,
- pościel,
- koce, kapy i poduszki dekoracyjne,
- meble tapicerowane – krzesła, fotele, kanapy i pufy,
- szczeliny w ścianach i podłodze,
- szafy i inne meble, w których przechowywane są ubrania.
- zasłony i karnisze,
- posłania zwierząt domowych,
- przestrzeń pod boazerią, tapetami i obrazami,
- osłony gniazdek elektrycznych,
- maskownice na kable i przewody.
Profesjonalne sposoby na pozbycie się pluskwy z domu
Przedstawiliśmy już różne sposoby na to, jak wykryć pluskwy w domu, a zatem przejdźmy do kwestii ich eliminowania. Ze względu na błyskawiczne tempo rozmnażania się oraz zagnieżdżanie się w trudno dostępnych miejscach, zadanie to lepiej zlecić profesjonalistom. W Patron Pest uważamy, że skuteczna walka z pluskwami obejmuje osobniki we wszystkich stadiach rozwoju. Dlatego, oferując usługi dezynsekcji w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach, stawiamy na metody działające kompleksowo.
Najskuteczniejszą z nich jest dezynsekcja chemiczna przy wsparciu zamgławiania ULV. Polega ono na zastosowaniu generatora zimnej mgły, który rozprowadza mikroskopijne cząsteczki środka chemicznego. Przez niewielkie rozmiary, środek przenika do najskrytszych zakamarków pomieszczenia i eliminuje zagnieżdżone w nich pluskwy.
Pomożemy Ci również pozbyć się innych insektów za pomocą oprysków, żeli lub gazowania, jednak nie każda z wymienionym metod nadaje się do zastosowania w budynkach mieszkalnych. W związku z tym indywidualnie podchodzimy do każdego zlecenia, planując najskuteczniejsze i najkorzystniejsze dla klienta działania. Przeprowadzamy również zabiegi dezynsekcji w Radomiu i dezynsekcji w Kielcach. Pamiętaj! Profesjonalizm to gwarancja sprawnego pozbycia się nieprzyjemnego problemu i wymeldowania pluskiew spod naszego adresu.