Jeśli zauważymy na ciele czerwone swędzące plamki ułożone w równych rzędach lub na kształt trójkąta, ich sprawczyniami mogą być pluskwy. Objawy ugryzień to charakterystyczne ślady, przeradzające się w bąble lub grudy. Czy są groźne dla zdrowia? Jak zapobiegać pojawieniu się tych pasożytów w domu? Odpowiadamy!
Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?
Pogryzienie przez pluskwy najczęściej przybiera postać czerwonych plamek, na środku których znajduje się niewielka kropka. Mogą występować na ciele w równej linii lub układać się na kształt trójkąta. Takie ukąszenia nazywane są śniadaniem, obiadem i kolacją (ang. breakfast, lunch, dinner).
To jak wygląda ugryzienie po pluskwie, może zmienić się, jeśli zaczniemy je rozdrapywać. Wówczas plamki przybierają postać grud, bąbli lub swędzącej wysypki, podobnej do różyczki. Samo ukąszenie tego insekta nie jest groźne dla zdrowia człowieka, ale na skutek tarcia może dojść do rozwoju infekcji.
Jak długo ugryzienie pluskwy utrzymuje się na ciele? Swędzące ślady zwykle znikają samoistnie po 7-14 dniach.
Sprawdź też:
Najczęstsze miejsca na ciele, które atakują pluskwy
Pluskwy nas gryzą, ponieważ żywią się krwią. Zamieszkują miejsca, z których mogą łatwo wybrać się na żer, takie jak materace, pościel, tapicerki, posłania zwierząt domowych.
Pasożyty te najczęściej atakują w nocy, kiedy pogrążeni jesteśmy w głębokim śnie i nie możemy się przed nimi obronić. Gryzą w odsłoniętych miejscach, tj. na:
- twarzy,
- szyi,
- rękach,
- nogach,
- plecach.
Po zauważeniu ukąszeń należy powstrzymać się od ich rozdrapywania. Nie polecamy stosować domowych sposobów na ugryzienia pluskwy, a udać się do apteki po maść lub krem, zawierający glikokortykosteroidy.
Jak zapobiegać ugryzieniom pluskiew?
Aby zapobiec ugryzieniu przez pluskwy, należy obserwować miejsca, w którym żerują oraz dbać o ich higienę. Powinniśmy regularnie prać pościel, odkurzać materace i meble tapicerowane oraz dbać o to, by nie nasiąkały wilgocią. Jeśli znajdziemy pluskwy, być może konieczna będzie wymiana materaca, pościeli lub całych mebli opanowanych przez insekty. To spore wydatki.
Pluskwy mogą zamieszkiwać także takie miejsca jak szpitale, hotele czy schroniska. Warto więc dokładnie sprawdzać miejsca noclegowe, zanim położymy się do snu.
Profesjonalne sposoby na zwalczanie pluskiew
Kiedy odkryjemy, że owady ulokowały się w naszym domu, należy czym prędzej się ich pozbyć. Chociaż na rynku dostępne są preparaty na pluskwy do domowego użytku, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc ekspertów. Profesjonalne firmy zajmujące się dezynsekcją, takie jak Patron Pest dysponują silnymi środkami, umożliwiającymi eliminowanie insektów bez konieczności wymiany mebli.
Do walki z pluskwami stosujemy takie metody, jak:
- opryski chemiczne,
- wymrażanie,
- zamgławianie ULV – tzw. zimna mgła,
- zamgławianie termiczne – tzw. ciepła mgła,
- streamowanie – wysoce skuteczne w usuwaniu jaj i larw.
Jesteśmy przekonani, że po naszej wizycie żadna pluskwa nie zdecyduje się zamieszkać pod danym adresem. Sposoby działania dobieramy indywidualnie do każdego przypadku, dzięki czemu możemy zapewnić maksimum skuteczności. Ponadto podpowiemy, co zrobić, aby nie dopuścić do ponownego pojawienia się pasożytów w mieszkaniu. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły jeszcze dziś!